Świąteczne paczki dla seniorów

412
W paczkach dla seniorów znalazły się produkty, które mogą zostać wykorzystane podczas wielkanocnego śniadania / Foto: AGATA SKOWROŃSKA

Drożdżowe babki wielkanocne, baranki cukrowe, kabanosy, chrzan, miód, konfitury, soki, herbatę malinową, a nawet witaminy znajdą seniorzy w paczkach, które z okazji zbliżających się świąt przygotowano dla nich w Pete McGuinness Senior Center. Akcja została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i pomocy Polish Filmmakers NYC.

Paczki z prezentami, które w środę, 31 marca (już po oddaniu gazety do druku), trafiły do seniorów mogą im posłużyć za symboliczny koszyczek ze święconką, bowiem nie tylko ich skład jest tak dobrany, by nadawał się na wielkanocny stół, ale nawet zostały one specjalnie z tą myślą poświęcone przez ks. Grzegorza Markulaka z parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Paczki wielkanocne, które trafiły do seniorów, zostały poświęcone przez ks. Grzegorza Markulaka z parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie / Foto: AGATA DROGOWSKA

“Jest to jedna z naszych akcji, które są skierowane do seniorów zarejestrowanych w Pete McGuinness Senior Center. Robimy je każdego roku na Wielkanoc, Boże Narodzenie, oraz na różne święta i uroczystości jak np. Walentynki, Dzień Kobiet, czy też Dzień Matki” – wyjaśnia Zbigniew Semczyk, dyrektor programowy greenpoinckiego ośrodka dla seniorów. Dodaje, że jest to już pięcioletnia tradycja.

“Oczywiście największą uwagę zwracamy na nasze najważniejsze święta czyli Boże Narodzenie i Wielkanoc” – podkreśla nasz rozmówca. Wtedy też paczki dla seniorów są nieco bogatsze i stanowią pewną formę prezentów mikołajkowych czy też symbolizują popularnego “Zajączka”.

Świąteczne paczki zostały przygotowane przez Pete McGuinness Senior Center dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i pomocy Polish Filmmakers NYC / Foto: AGATA SKOWROŃSKA

Kiedyś takie prezenty seniorzy otrzymywali podczas wizyty w ośrodku mieszczącym się przy 715 Leonard Street na Greenpoincie, a w czasie pandemii – gdy jest on nieczynny dla odwiedzających – rozwożone są bezpośrednio do ich domów wraz z codziennym obiadem.

Tym razem w paczkach seniorzy będą mogli znaleźć produkty nawiązujące do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Są tam kabanosy, chrzan, miód, konfitury, herbata malinowa, soki, a nawet drożdżowe babki wielkanocne, baranki cukrowe, a także różnego rodzaju witaminy.

“To wszystko dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz ulgowemu potraktowaniu nas przez cukiernię Cafe Riviera i Markową Aptekę” – wyjaśnia Zbigniew Semczyk.

Wielkanocne drożdżowe babki dla seniorów przygotowała cukiernia Cafe Riviera / Foto: AGATA SKOWROŃSKA

Świąteczne prezenty trafiły do 120 osób, które nie tylko są zarejestrowane w Pete McGuinness Senior Center na Greenpoince, ale również podczas pandemii biorą udział w wirtualnych lub telefonicznych zajęciach, a także codziennie w dni robocze otrzymują posiłki. Obiady możliwe są do realizacji dzięki wsparciu organizacji zajmujących się pomocą socjalną dla starszych mieszkańców Nowego Jorku.

Pracownice Pete McGuinness Senior Center podczas przygotowywania świątecznych paczek / Foto: AGATA SKOWROŃSKA

“Citymeals on Wheels trzy razy w tygodniu sponsoruje obiady dla naszych seniorów, które są przygotowywane we francuskiej restauracji Momofuku Ko znajdującej się na Manhattanie. Natomiast posiłki na dwa pozostałe dni otrzymujemy z innej charytatywnej organizacji o nazwie North Brooklyn Angels, która ma swoją siedzibę w jednym z katolickich kościołów na Williamsburgu. Oczywiście wszystkie obiady otrzymujemy za darmo i również bezpłatnie trafiają one do naszych seniorów. Codziennie kierowcy rozwożą je do 110 osób” – zapewnia dyrektor programowy Pete McGuinness Senior Center.

Wielkanocne prezenty rozwieźli do seniorów kierowcy z Pete McGuinness Senior Center, którzy codziennie dowożą im bezpłatne obiady. Od lewej: Tomek, Zbyszek i Carlos / Foto: AGATA SKOWROŃSKA

Wszyscy, którzy mają okazję korzystać z bezpłatnych posiłków jak również przy okazji różnych świąt otrzymać paczkę z prezentami są bardzo zadowoleni i wdzięczni za wsparcie jakie otrzymują.

“Warto to robić ponieważ seniorzy bardzo doceniają nasze starania, co na bardzo cieszy” – podkreśla Zbigniew Semczyk. Przy okazji składa podziękowania dla Agaty Drogowskiej, szefowej Polish Filmmakers NYC, która współorganizuje z nimi świąteczne akcje z prezentami.

Agata Drogowska, dyrektorka Polish Filmmakers NYC zadbała, żeby paczki poświęcone przez ks. Grzegorza Markulaka dotarły do siedziby Pete McGuinness Senior Center / Foto: ARCHIWUM AGATY DROGOWSKIEJ

“Bardzo nam pomaga przy przygotowywaniu tych akcji, jest bardzo operatywna przy załatwianiu sponsorów i różnych donacji, a także przy wyborze i zakupie prezentów do paczek” – zaznacza nasz rozmówca. Dodaje również, że jako dyrektorka Polish Filmmakers NYC często dodatkowo organizuje ona dla seniorów pokazy filmowe w Film Noir Cinema na Greenpoicie.

W sumie do tej pory odbyło się tam już ponad 20 specjalnych pokazów zorganizowanych z myślą o członkach Pete McGuinness Senior Center. Do filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród polskich seniorów należą m.in.: “Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego, “Joanna” Feliksa Falka, “Chopin pragnienie miłości” Jerzego Antczaka oraz “Zenek” Jana Hryniaka.

Seniorzy są bardzo zadowoleni z posiłków i paczek, jakie otrzymują od Pete McGuinness Senior Center / Foto: AGATA SKOWROŃSKA