Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków

52
Warszawa, 02.05.2022. Minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak wzi¹³ udzia³ w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granic¹ na placu Marsza³ka J. Pi³sudskiego w Warszawie, 2 bm. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak 2 maja podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym, jak ważny jest patriotyzm, świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.

Obchody Święta Flagi RP rozpoczęły się od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości na Placu Zamkowym udział wzięli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. O godzinie 13:00 żołnierze Wojska Polskiego wraz z Orkiestrą Wojskową przemaszerowali z flagami Polski z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam żołnierze ustawili się, tworząc kształt konturów Rzeczypospolitej Polskiej.

Warszawa, 02.05.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak (L) wziêli udzia³ w uroczystoœci podniesienia flagi pañstwowej na Wie¿y Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, 2 bm., w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granic¹. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

“2 maja to Święto Flagi RP, to dzień jedności wszystkich Polaków. Gdziekolwiek żyjemy, w jakiejkolwiek części świata, 2 maja jednoczy nas biało-czerwona flaga” – oświadczył na pl. Piłsudskiego szef MON. Dodał, że flaga biało-czerwona, Mazurek Dąbrowskiego i biały orzeł to symbole polskości, które tworzą naszą wspólnotę narodową.

“Jesteśmy dumni z tego, że biało-czerwona powiewa. Żołnierze Wojska Polskiego na swoich mundurach niosą flagę biało-czerwoną, żołnierze Wojska Polskiego wiedzą, że flaga biało-czerwona, że to znak, któremu są wierni do końca, któremu są wierni zawsze, a dla nas to podstawowy symbol jednoczący nas, tworzący więzi narodowe. To symbol jedności” – mówił.

Błaszczak podkreślił, że o tym, jak ważny jest patriotyzm i wychowanie w miłości do ojczyzny świadczy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Warszawa, 02.05.2022. Minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak (L) i dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski (2L) wziêli udzia³ w uroczystoœci podniesienia flagi pañstwowej na Wie¿y Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, 2 bm., w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granic¹. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

“Ukraina została napadnięta przez Rosję, Ukraińcy dzielnie bronią się. Chociaż potencjał rosyjski jest dużo większy jeżeli chodzi o liczebność, o wyposażenie, to Ukraińcy dzielnie bronią swojej niepodległości dlatego, że mają silnie rozwinięty patriotyzm. Dlatego, że nie chcą być zniewoleni, dlatego, że chcą być wolni” – powiedział szef MON.

Ważne jest to, żeby poświęcić wszystko, co najważniejsze w imię wolności swojej ojczyzny – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Flagi na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

“Ważne jest to, żeby poświęcić wszystko, co najważniejsze w imię wolności swojej ojczyzny. Dlatego w dniu 2 maja, ale także na co dzień, starajmy się, żeby biało-czerwona wisiała przy naszych domach” – podkreślił minister obrony narodowej.

Warszawa, 02.05.2022. Minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak wzi¹³ udzia³ w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granic¹ na placu Marsza³ka J. Pi³sudskiego w Warszawie, 2 bm. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Zaapelował, o patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży. “Starajmy się też włączyć w obchody tego święta najmłodszych, tak żeby wyrastali w poczuciu patriotyzmu, żeby wyrastali w poczuciu miłości do ojczyzny” – wskazał.

“Bądźmy dumni, z tego, że jesteśmy Polakami” – podkreślił.(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ ann/