Szczerski o dezinformacji ws. “Fortu Trump”

324

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski nazwał dezinformacją doniesienia o załamaniu się negocjacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie projektu “Fort Trump”.

W ten sposób odniósł się do doniesień Reutersa, który twierdzi, że projekt zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce prawdopodobnie upadł, ponieważ Warszawa i Waszyngton nie są w stanie porozumieć się w tej sprawie. 
Krzysztof Szczerski na antenie Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że kilka dni wcześniej Reuters informował, iż do Polski trafi część amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec. “Reuters się gubi w zeznaniach i mówi dwie kompletnie sprzeczne rzeczy, więc tu mamy do czynienia z całkowitą dezinformacją i chcę to powiedzieć bardzo jasno” – stwierdził.
Szef Gabinetu Prezydenta dodał, że tego typu informacje wpisują się w trwającą kampanię wyborczą. “Polska opozycja i dziennikarska, i polityczna, partyjna natychmiast podchwytuje każdą informację, która jest wrzucona do sieci, jeśli tylko szkodzi Polsce, obecnym władzom. To oznacza niestety, że w tej kampanii jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie będzie mnóstwo tego typu wrzutek” – stwierdził. 

Wczoraj ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odniosła się do doniesień Reutersa nazywając je “fake newsem”. Dodała, że negocjacje idą zgodnie z planem. “Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce” – napisała na Twitterze. Więcej informacji ma być przedstawionych wkrótce. 
W podobnym tonie wypowiedział się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na Twitterze przypomniał, że deklaracje w sprawie zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu na czele z generałem USA, a w Polsce stacjonują żołnierze US Army. Dodał, że obecnie uzgadnianie są ostatnie szczegóły, a “rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze”. 
O skierowanie kolejnych jednostek wojsk amerykańskich do Polski zaapelował prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie w 2018 roku. Prezydent zapowiedział wówczas utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich nazwanej “Fort Trump”.