Szef MON o rozmowach z USA w sprawie współpracy militarnej

168
EPA-EFE/TOMASZ WASZCZUK POLAND OUT

Toczą się rozmowy w sprawie nowych deklaracji o współpracy militarnej Polski i Stanów Zjednoczonych. Mówił o tym w „Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że negocjacje między polskim resortem i Pentagonem odbywają się przed zaplanowaną wizytą prezydenta Donalda Trumpa w naszym kraju. „Pracujemy, toczą się rozmowy tej sprawie. Deklaracja podpisana przez prezydentów podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie była rezultatem negocjacji prowadzonych między ministerstwem obrony narodowej i Pentagonem i miała bardzo konkretny charakter, ale można doprowadzić do tego, że zapisy dokumentu będą ukonkretnione” – powiedział gość PR1.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że porozumienie podpisane w czerwcu przez prezydentów Polski i USA zakłada zwiększenie liczby stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy przynajmniej o tysiąc.
Szef resortu obrony wyraził też nadzieję, że w czasie wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce, która rozpocznie się 31 sierpnia, a zakończy 2 września, Donald Trump i Andrzej Duda spotkają się z przebywającymi w naszym kraju mundurowymi z USA.

Wczoraj Donald Trump poinformował, że przyjął zaproszenie polskich władz. „Mamy bardzo dobre relacje z Polską, tak jak z wieloma krajami, choć media o tym niewiele mówią. Zostaliśmy zaproszeni przez polskich przywódców i z niecierpliwością czekam na tę wizytę” – mówił amerykański prezydent. Donald Trump przypomniał swoja pierwsza wizytę w Warszawie. „Wygłosiłem w Polsce przemówienie, które uznano za znakomite. Polacy to wspaniały naród” – dodał prezydent Stanów Zjednoczonych. 

Kilka dni temu prezydent Donald Trump potwierdził, że weźmie udział szczycie grupy G7, który odbędzie się w Biarritz we Francji 24-26 sierpnia. Nie wiadomo czy jego wizyta w Polsce będzie kontynuacją tej podróży czy przyleci do Europy ponownie. Prezydent USA nie wykluczył, że odwiedzi także Danię oraz inne kraje. Biały Dom jak dotąd nie podał szczegółów podróży amerykańskiego Donalda Trumpa do Europy.