Szef MON przed wylotem do USA

111
AppleMark

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, że Polska oczekuje podpisania dokumentu, który będzie uszczegóławiał polsko-amerykańską deklarację dotyczącą amerykańskich wojsk w Polsce. Deklaracja gwarantuje stałą obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Mariusz Błaszczak powiedział, że dokument został wynegocjowany przez MON i Pentagon. Zaznaczył, że przede wszystkim potwierdza on dotychczasową obecność wojsk USA w Polsce, ponadto zwiększa minimum o tysiąc żołnierzy, przewiduje amerykańskie dowództwo dywizyjne i zakłada konkretne lokalizacje wojsk amerykańskich, które na co dzień będą ćwiczyły z wojskami polskimi.

Szef MON przypomniał, że w jutro w Nowym Jorku spotkają się prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, którzy mają podpisać ten dokument. Mariusz Błaszczak powiedział, że będzie to kolejne w krótkim czasie spotkanie obu polityków. Podkreślił, że relacje Polski i USA są bardzo bliskie, a współpraca obu krajów jest najlepsza w historii, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa Polski.

Deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski, prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali 12 czerwca w Białym Domu. Szczegółowa umowa w tej sprawie miała zostać podpisana na początku września, w czasie wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Do wizyty jednak nie doszło, a amerykańska i polska administracja zdecydowały, że politycy złożą podpisy, gdy tylko będą mieli okazję się spotkać. Ma się to stać jutro w Nowym Jorku.