Szef NATO w Białym Domu

75
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg/EPA

Donald Trump pochwalił kraje członkowskie Paktu Północnoatlantyckiego za zwiększanie wydatków wojskowych. W przededniu ministerialnego szczytu z okazji 70-ciolecia NATO prezydent USA przyjął w Białym Domu sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga.

Donald Trump wyraził zadowolenie, że NATO wydaje coraz więcej na obronność: „Dokonał się ogromny postęp, dzięki któremu NATO jest o wiele silniejsze” – oświadczył prezydent USA odnotowując, że liczba krajów członkowskich Sojuszu, które przeznaczają na obronność co najmniej 2% PKB wzrosła do siedmiu. Donald Trump wyraził przekonanie, że pozostali członkowie paktu Północnoatlantyckiego również niedługo osiągną ten poziom.

Amerykański prezydent po raz kolejny wytknął Niemcom zbyt niskie wydatki wojskowe. Donald Trump nie szczędził pochwał dla sekretarza generalnego NATO określając go mianem wspaniałego lidera. Jens Stoltenberg odwdzięczył się pochwałami Donaldowi Trumpowi.

„Dziękuję za pańskie silne przywiązanie do NATO i naszych transatlantyckich związków” – mówił Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu dziękował prezydentowi USA za presję jaką wywiera na kraje członkowskie sojuszu by brały na siebie większą odpowiedzialność finansową za wspólna obronę.