Szopki krakowskie – piękne, piękniejsze, najpiękniejsze

Wspólnie z Fundacją Nowodworskiego zapraszamy do udziału w konkursie!

2
Szopki krakowskie z ubiegłorocznej edycji konkursu miały swoją ekspozycję w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ruszyła druga edycja konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. Mogą w nim wziąć udział zarówno dzieci oraz młodzież, jak i całe rodziny. Prace można przesyłać do 5 grudnia, a ogłoszenie wyników zaplanowane jest osiem dni później.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Nowodworskiego. Cel to podtrzymanie cennych elementów polskiej kultury, wśród nich krakowskiej tradycji szopkarskiej. Prezes fundacji Jerzy Leśniak, który pochodzi ze stolicy Małopolski, postanowił przenieść ten zwyczaj na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i zaszczepić go wśród Polonii.

Po raz pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską został zorganizowany w roku ubiegłym, a zainteresowanie nim przeszło wszelkie oczekiwania organizatorów.

„Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony dużym zainteresowaniem naszym konkursem” – mówił z dumą po ogłoszeniu wyników prezes Fundacji Nowodworskiego. – „Odzew wśród Polonii był niesamowity. Dotyczył on zarówno dzieci i młodzieży, jak również całych rodzin. Otrzymaliśmy 34 prace, które zachwycają wszystkich” – podkreślił wówczas w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Jerzy Leśniak.

W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania, tym bardziej, że poszerzyli techniczną gamę możliwości twórczych o prace dwuwymiarowe takie jak rysunek, malarstwo i kolaż.
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Przewidziane są trzy kategorie: szopki dziecięce, których twórcy nie mogą mieć więcej niż 14 lat, szopki rodzinne oraz wspomniana wcześniej dowolna technika malarska.

Laureaci konkursu na najładniejszą szopkę krakowską wraz z organizatorami (od lewej): prezes Fundacji Nowodworskiego Jerzy Leśniak, Monika, Adam i Elżbieta Dworakowscy, Danuta Lisowska, dyrektor artystyczna Fundacji Nowodworskiego Kinga Leśniak oraz Bożena i Mateusz Fiedorczukowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jurorzy będą brać pod uwagę: zachowanie tradycji w pracach, ich architekturę i kolorystykę, wykorzystanie lalek, elementów ruchomych i światła, a także nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne jakie będą niosły ze sobą dane szopki zarówno trój- jak i dwuwymiarowe.
Prace konkursowe (modele) należy przekazać organizatorom osobiście 5 grudnia br. w godz. od 10 rano do 1 po południu w budynku szkoły działającej przy parafii św. Kazimierza w Yonkers (239 Nepperhan Avenue). Natomiast prace płaskie (rysunki, malarstwo i kolaże) można przesłać pocztą na adres: 115 Webster Ave., Yonkers, NY 10701.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 13 grudnia o godz. 11:30 przed południem w audytorium Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej w Yonkers podczas uroczystości opłatkowej.

Przewidziana jest także wystawa pokonkursowa, która odbędzie się w grudniu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a także wystawa objazdowa w szkołach i parafiach, która będzie miała miejsce w styczniu i lutym, przyszłego roku.

Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na stronie Fundacji Nowodworskiego www.sitenf.org. Odpowiedzi na dodatkowe pytania udzielane są korespondencyjne poprzez email o adresie: [email protected].