Telefoniczna rozmowa prezydentów Polski i USA

326

Polsko-amerykańska współpraca w dobie epidemii, zaangażowanie NATO w obecnej sytuacji i po niej oraz współpraca gospodarcza w zwalczaniu ekonomicznych skutków epidemii. To tematy rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. 

„Andrzej Duda przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskowo-medyczną do Chicago w stanie Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także, żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali doświadczenie w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W kwestii relacji dwustronnych tematami rozmowy prezydentów była także współpraca naukowców i instytutów badawczych z Polski i Stanów Zjednoczonych w badaniach nad wynalezieniem leku i szczepionki na koronawirusa. Przywódcy rozmawiali też o dostarczeniu do Polski szybkich testów na koronawirusa. 

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na to, że prezydenci podkreślili potrzebę silnej i jasnej roli Sojuszu Północnoatlantyckiego w czasie epidemii i konieczność przedyskutowania większego zaangażowania sił NATO jeśli chodzi o możliwości wojskowej medycyny i innych zasobów Sojuszu. „Tak żeby także w tej sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką także w wymiarze bezpieczeństwa. Tutaj jest gotowość także do rozmów na temat tego, w jaki sposób można by było zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii” – powiedział prezydencki minister.  

Krzysztof Szczerski wyraził nadzieje, że obecna sytuacja pogłębi relacje polsko-amerykańskie.