„To raczej niepokojące i pozbawione szacunku”

156
Jeden ze sklepów internetowych zaoferował klientom produkty z nadrukami z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Charakterystyczne zdjęcia, na przykład baraków i komór gazowych, można było zobaczyć na poduszkach i spódniczkach.

„Czy naprawdę sądzicie, że sprzedawanie takich przedmiotów jak poduszki, spódniczki i torby z nadrukami z Auschwitz – miejsca niewyobrażalnej ludzkiej tragedii, gdzie zamordowanych zostało ponad 1,1 miliona ludzi – jest akceptowane? To raczej niepokojące i pozbawione szacunku” – zwrócili się przedstawiciele muzeum Auschwitz, za pośrednictwem Twittera, do sklepu Redbubble, który oferował wspomniane produkty.

W ofercie sklepu można znaleźć kreacje niezależnych producentów i artystów. Jeden z nich uznał, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie zdjęć z obozu zagłady na przedmiotach codziennego użytku i ubraniach. Kosztowały od 13 do 40 euro. Kosztowały, ponieważ po zwróceniu uwagi przez przedstawicieli muzeum, kontrowersyjne produkty zostały wycofane ze sprzedaży.