Triumf „Parasite”. „Boże Ciało” bez Oscara

216

Południowokoreański film „Parasite” triumfatorem gali oscarowej. Obraz Joon-ho Bonga został nagrodzony w kategorii najlepszy film i najlepszy film międzynarodowy. Joon-ho Bong otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera i, razem z Jin Won Hanem, za najlepszy scenariusz oryginalny.

„Parasite” opowiada o ubogiej rodzinie, która wkrada się do domu zamożnego biznesmena. W kategorii najlepszy film międzynarodowy „Parasite” pokonał polskie „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego przypadł Joaquinowi Phoenixowi za rolę w filmie „Joker”, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej Renée Zellweger za „Judy”, dla najlepszego aktora drugoplanowego Bradowi Pittowi za rolę w „Pewnego razu… w Hollywood”, a dla najlepszej aktorki drugoplanowej Laurze Dern za „Historię małżeńską”.

Południowokoreański film dostał w sumie najwięcej, bo cztery Oscary. Trzy – za zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne przypadły dramatowi wojennemu „1917”, a po dwie „Jokerowi”, „Pewnego razu… w Hollywood” i „Le Mans’ 66”. Największym przegranym jest „Irlandczyk” Martina Scorsese, który nie otrzymał żadnej nagrody.

Oscara za najlepszą muzykę oryginalną otrzymała islandzka kompozytorka Hildur Gudnadóttir, autorka muzyki do „Jokera”, a za piosenkę Elton John – autor utworu „(I’m Gonna) Love Me Again” z opowiadającego o nim samym filmu „Rocketman”. Oscar dla najlepszego filmu dokumentalnego przypadł „Amerykańskiej fabryce” – fimowi wyprodukowanemu przez firmę należącą do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i jego żony Michelle. Oscarem dla najlepszego fimu animowanego nagrodzono „Toy Story 4”. Podczas oscarowej gali wystąpiła polska piosenkarka i aktorka Katarzyna Łaska. Artystka wykonała po polsku fragment nominowanej do Oscara piosenki „Into the Unknown” z filmu „Kraina lodu 2”. Wraz z Polką wystąpiło osiem innych aktorek, dubbingujących bajkową Elsę w innych krajach.