Trump o testach rakietowych Korei Północnej

109
FOTO: EPA

Amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un poinformował, iż jego kraj zakończy testy pocisków balistycznych, gdy dobiegną końca wspólne ćwiczenia wojskowe USA-Korea Południowa.

Donald Trump napisał na Twitterze, że Kim Dzong Un napisał w liście do niego, iż chciałby się spotkać i rozpocząć negocjacje, gdy tylko zakończą się ćwiczenia. Dodał, że Kim Dzong Un przeprosił za próby z pociskami rakietowymi.

Nad ranem czasu lokalnego Korea Północna ponownie testowała pociski balistyczne. Zdaniem armii Korei Południowej wystrzelono rakiety średniego zasięgu. Testy to odpowiedź Pjongjangu na wspólne manewry wojskowe Korei Południowej i USA, które trwają na Półwyspie Koreańskim.

Rakiety wystrzelono z ośrodka na południu Północnej Korei. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej podało, że rakiety osiągnęły maksymalną wysokość 48 kilometrów i po pokonaniu około 400 kilometrów zakończyły lot w Morzu Wschodnim, w Japonii nazywanym Morzem Japońskim. Południowokoreańskie siły zbrojne postawione zostały w stan podwyższonej gotowości bojowej.