Trump: raport oczyszcza mnie z zarzutów

117
Donald Trump odetchnął z ulgą po oświadczeniu prokuratora generalnego Williama Barra/EPA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ocenił, że wnioski z raportu prokuratora specjalnego Roberta Muellera są jego „całkowitym oczyszczeniem” z zarzutów. W dokumencie badano, czy Donald Trump lub którykolwiek z członków jego sztabu był w zmowie z Rosją podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku. „Bez zmowy, bez utrudniania, kompletne i całkowite oczyszczenie. Utrzymajmy Amerykę wielką!” – napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders w wydanym komunikacie stwierdza, że „prezydent został całkowicie oczyszczony” z zarzutów. „Prokurator specjalny nie znalazł żadnej zmowy i nie znalazł żadnej obstrukcji. Ustalenia Departamentu Sprawiedliwości są całkowitym i ostatecznym oczyszczeniem prezydenta Stanów Zjednoczonych”- oświadczyła rzeczniczka.

Wcześniej prokurator generalny William Barr przesłał wnioski z raportu kongresmanom i mediom. „Dokument nie stwierdza, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump dopuścił się przestępstwa, ale jednocześnie nie uniewinnia go”- poinformował prokurator generalny, powołując się na raport. Jednocześnie raport stwierdza, że nie da się jednoznacznie ustalić, czy Donald Trump utrudniał śledztwo w tej sprawie.

Prokurator specjalny Robert Mueller przez niemal dwa lata prowadził śledztwo w sprawie nielegalnego wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie i rzekomych powiązań otoczenia Donalda Trumpa z rosyjskimi służbami. Amerykański prezydent wielokrotnie krytykował prokuratora specjalnego. Śledztwo Roberta Muellera najczęściej nazywał „polowaniem na czarownice”.