Trump: To bardzo obraźliwe dla wielu sił

246
EPA-EFE/ANDY RAIN

Donald Trump i Jens Stoltenberg krytykują francuskiego prezydenta za jego niedawne słowa o NATO. Emmanuel Macron mówił o „śmierci mózgowej” i kryzysie Sojuszu. Amerykański prezydent nazwał te słowa „paskudnymi”.

„To bardzo obraźliwe dla wielu sił, również dla człowieka, który robi bardzo dobrą robotę zarządzając sojuszem” – stwierdził Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło śniadanie prezydenta i pierwszego sekretarza NATO. Prezydent USA dodał, że organizacja „odgrywa ważną rolę”, szczególnie teraz, gdy – zdaniem prezydenta- staje się ona bardziej elastyczna.

Szef NATO również zdystansował się od oceny francuskiego prezydenta. ” Tak nie jest. NATO jest aktywne i sprawne. NATO się adaptuje. Właśnie przeprowadziliśmy największe od Czasów Zimnej Wojny wzmocnienie mechanizmu kolektywnej obrony” – przekonywał Jens Stoltenberg . W Londynie rozpoczyna się wieczorem szczyt NATO. Na początek – przyjęcia w Buckingham Palace i na Downing Street. W tym roku sojusz obchodzi 70 rocznicę powstania. Londyńskie spotkanie przywódców ma być poświęcone przede wszystkim przyszłości NATO.