Trump wydał oświadczenie z okazji 40. rocznicy pielgrzymki JPII do Polski

298
Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r./EPA

Prezydent Donald Trump wydał oświadczenie z okazji 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Amerykański przywódca podkreślił zasługi papieża-Polaka w obaleniu komunizmu, walce o ludzką godność i wolność religijną.

Prezydent Trump podkreślił, że dziewięciodniowa pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski zmieniła bieg historii. „Pamiętając o długotrwałej walce Polaków z komunizmem podkreślamy, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa oraz orędownika ludzkiej godności i wolności religijnej” – napisał amerykański przywódca.

Prezydent USA wyraził przekonanie, że homilia papieża podczas mszy świętej w Warszawie stanowiła mocne przesłanie nadziei nie tylko dla Polaków, ale ludzi na całym świecie. „Jego słowa były wyzwaniem rzuconym represyjnym siłom komunizmu w Polsce i reszcie Europy” – napisał Donald Trump.

Podkreślił, że przesłanie Jana Pawła II dodało odwagi Polakom w walce o lepsze życie oraz o wolność i ostatecznie doprowadziły do zerwania żelaznej kurtyny komunizmu w Europie. „Nadal starajmy się czerpać siłę z jego słów oraz odwołania do wielkiego boskiego miłosierdzia, mocy i chwały” – zakończył oświadczenie prezydent Donald Trump.