Trump wzywa FED do obniżenia stóp procentowych

275
FOTO: EPA

Donald Trump wezwał amerykański bank centralny do obniżenia stóp procentowych. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zadowolenie z najnowszych danych z rynku pracy. Według prezydenta Trumpa, niższe stopy przyniosłyby jeszcze większe przyspieszenie gospodarcze.

Według najnowszego raportu Departamentu Pracy, w czerwcu w Stanach Zjednoczonych powstały 224 tysiące nowych miejsc pracy. To niemal trzykrotnie więcej niż w maju i znacznie więcej niż przewidywali eksperci.

„To zaskakująco pozytywne dane. Nasz kraj rozwija się bardzo, bardzo dobrze” – komentował Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami przed odlotem na weekend do swojego klubu golfowego w Bedminster w New Jersey. Prezydent wyraził przekonanie, że gdyby bank centralny obniżył stopy procentowe, to amerykańska gospodarka rozwijałaby się jeszcze szybciej. „Pobijemy wszystkie rekordy, a jeśli Zarząd Rezerwy Federalnej obniży stopy, to ruszymy do przodu jak rakieta” – dodał.

Wbrew oczekiwaniom prezydenta lepsze dane z rynku pracy zmniejszają jednak szanse na obniżkę stóp procentowych. Świadczą bowiem o tym, że gospodarka Stanów Zjednoczonych nie potrzebuje dodatkowego bodźca w postaci obniżenia ceny pieniądza.