Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii

217
FOTO: EPA

Amerykański prezydent Donald Trump rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii. Towarzyszy mu żona Melania oraz jego dzieci.

Podczas wizyty w Londynie amerykańska para prezydencka zostanie przyjęta przez Królową Elżbietę II. Donald i Melania Trump zjedzą lunch z monarchinią a także spotkają się Księciem Karolem i wezmą udział w uroczystej kolacji wydanej przez królową. Jutro prezydent Donald Trump spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Na wtorek w centrum Londynu zapowiedziano też protesty przeciwko amerykańskiemu prezydentowi, między innymi przeciwko jego polityce w sprawie imigracji.

Prezydent Trump przybywa w burzliwym dla Królestwa czasie. Trwają spory na temat brexitu. Trwa też walka o stanowisko następcy Theresy May, która zapowiedziała odejście. W wywiadach udzielonych przed wizytą Donald Trump wyraził swoje zdanie na oba tematy. Podkreślił walory twardego brexitowca Borisa Johnsona, uważanego za możliwego następcę premier May i mówił Brytyjczykom, aby nie bali się brexitu bez umowy.

W środę prezydent USA uda się do Irlandii, gdzie złoży pierwszą wizytę państwową. Zatrzyma się tam w swoim klubie golfowym w Doonbeg. Jednym z najważniejszych punktów podróży prezydenta Trumpa do Europy będzie udział w obchodach 75 rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Ceremonie rozpoczną się w Portsmouth w Wielkiej Brytanii a zakończą w Normandii. Przy okazji prezydent USA spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.