Trwa śledztwo w sprawie katastrofy

138
EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Ukraina wszczyna śledztwo w sprawie katastrofy Boeinga w Iranie. Kijów wstrzymał też loty do tego kraju. Samolot ukraińskich linii lotniczych MAU rozbił się w Teheranie. Zginęło 176 osób.

O wszęciu śledztwa poinformował premier Ukrainy. Ołeksij Honczaruk powiedział, że śledztwoma wyjaśnić, czy były przesłanki do uniknięcia tej tragedii – to znaczy czy spełniono wszystkie warunki
bezpieczeństwa. Jednocześnie szef ukraińskiego rządu podkreślił, że za wcześnie jest na wskazywanie przyczyn katastrofy. Początkowo ukraińska ambasada w Teheranie informowała o awarii silnika, jako możliwej przyczynie upadku samolotu, jednak później wycofała oświadczenie. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie wykluczył różnych wersji katastrofy. 

Tymczasem Międzynarodowe Linie Lotnicze Ukrainy zapewniły, że samolot był w dobrym stanie technicznym. Na pokładzie Boeinga 737 znajdowało się 167 pasażerów i 9 członków załogi. Według informacji podanych przez ukraiński MSZ wśród ofiar było 82 obywateli Iranu, 63 Kanadyjczyków i 11 Ukraińców. Na pokładzie znajdowali się też między innymi obywatele Szwecji, Afganistanu i Niemiec.