Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii

278
EPA-EFE/SCOTT SERIO

Do zdarzenia doszło w piątek, 6 grudnia, w bazie lotnictwa marynarki wojennej na Florydzie. Sprawca, oficer saudyjskiego lotnictwa zastrzelił trzy osoby. Zginął podczas wymiany ognia z policją. Przed atakiem na Twitterze napisał, że Ameryka jest odpowiedzialna za konflikty na Bliskim Wschodzie

Agentka specjalna FBI Rachel Rojas, która prowadzi dochodzenie w sprawie ataku w Naval Air Station Pensacola, powiedziała w poniedzialek, 9 grudnia, podczas konferencji prasowej: “W tej chwili uznajemy, że był tylko jeden napastnik, który przeprowadził ten atak. Bardzo uważnie badamy, jakie mogły być jego motywy i proszę w tej sprawie o cierpliwość”. Dodała, że Mohhamed al-Szamrani posłużył się pistoletem typu glock, który kupił legalnie na Florydzie. Na terenie bazy lotnictwa marynarki wojennej w Pensacola obowiązuje zakaz noszenia broni. Napastnik zginął w wymianie ognia z dwoma policjantami. Al-Szamrani napisał przed atakiem na Twitterze, że Ameryka jest odpowiedzialna za konflikty na Bliskim Wschodzie. Napastnik należał do grupy saudyjskich lotników, którzy przechodzą szkolenie w Pensacola. W trakcie śledztwa dotyczącego strzelaniny odkryto, że sprawca, kilka miesięcy temu, złożył skargę na jednego ze swoich instruktorów. Twerdził, że otrzymał przezwisko “Porn Stash”, co miało go mocno zdenerwować. W Naval Air Station Pensacola, nazywanej “kolebką lotnictwa morskiego”, służy 16 tys. wojskowych i pracuje 7,4 tys. osób cywilnych. Jest to jedna z najważniejszych baz szkoleniowych lotnictwa marynarki wojennej USA. Zdarzenie zakwalifikowano jako atak terrorystyczny. Mężczyzna miał zacząć strzelać w klasie do przypadkowych osób. Trzy ranił śmiertelnie. Choć narazie  przyjmuje się, że mężczyzna działał sam, to według nieoficjalnych źródeł kolejny saudyjski student miał nagrać wideo z ataku, a dwóch innych przyglądało się masakrze z pobliskiego samochodu. 

Na zamkniętym już koncie sprawcy, na Twitterze znaleziono wypowiedzi antyizraelskie i cytat zabitego przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena oraz jego manifest. “Jestem przeciwko złu, a Ameryka jako całość zamieniła się w naród zła. Nie jestem przeciwko tobie dlatego, że jesteś Amerykaninem, nie nienawidzę cię bo każdego dnia wspierasz, finansujesz i popełniasz przestępstwa nie tylko przeciwko muzułmanom, ale także ludzkości. Jeden z wujków al-Shamrani powiedział stacji CNN, że był zszokowany atakiem, bo jego siostrzeniec był sympatycznym i dobrze wychowanym młodzieńcem, szanował rodzinę i całą społeczność. W Naval Air Station Pensacola, nazywanej “kolebką lotnictwa morskiego”, służy 16 tys. wojskowych i pracuje 7,4 tys. osób cywilnych. Jest to jedna z najważniejszych baz szkoleniowych lotnictwa marynarki wojennej USA.