Ty też możesz zostać ambasadorem Polski

177
AMBASADORPOLSKI.WP.PL

Nie każdy z nas może zostać oficjalnym ambasadorem Polski, powoływanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale każdy z nas, żyjąc w innym kraju, może być ambasadorem polskich spraw i dbać o wizerunek ojczystego kraju. Często można w ten sposób zrobić więcej niż państwowi urzędnicy za biurkami. Pokazała to m.in. Polonia amerykańska, przyczyniając się do wejścia Polski do NATO czy walcząc o pomnik w Jersey City. Takie właśnie osoby chce nagradzać polska spółka KGHM Polska Miedź.

Szóstego sierpnia wystartował organizowany przez KGHM Polska Miedź plebiscyt „Ambasador Polski”. Celem konkursu jest wyróżnienie Polaków, którzy na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie. “KGHM, prowadząc działalność biznesową na czterech kontynentach i zaopatrując cały świat w surowce najwyższej jakości, pełni funkcję ambasadora polskiej gospodarki. Wiemy, że budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej to ważna rola i odpowiedzialne zadanie. Wypełniają je również działający za granicą polscy naukowcy, artyści, sportowcy i przedsiębiorcy. To oni są w swojej codziennej pracy ambasadorami Polski. Poprzez swoją działalność budują wizerunek naszego narodu w oczach świata. Dlatego chcemy w odpowiedni sposób okazać należny im szacunek oraz docenić ich wysiłki” – powiedział podczas prezentacji konkursu prezes KGHM Marcin Chludziński, który jest pomysłodawcą tej inicjatywy.
Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w pięciu kategoriach. Do trzech z nich swojego kandydata będzie mógł zgłosić każdy, czyli do kategorii: Ambasador Nauki Polskiej, Ambasador Polskiego Sportu, Ambasador Kultury Polskiej. Spośród nadesłanych propozycji wybranych zostanie po 10 osób w każdej kategorii. Nad tym, kto ostatecznie zwycięży, będzie obradowała kapituła konkursu, w której skład wejdą m.in.: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, komentator sportowy Przemysław Babiarz, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński. Oprócz nagród, które przyzna kapituła konkursu, specjalną nagrodę Ambasadora Biznesu wręczy prezes KGHM Marcin Chludziński, a głosy internautów zadecydują o tym, kto zwycięży w kategorii Ambasador Polski 2019: Nagroda Publiczności.
Zgłoszenia kandydatów rozpoczęły się 6 sierpnia i potrwają do 3 września. Uroczysta gala Ambasador Polski 2019 odbędzie się na początku października.

ZGŁOSZENIA W PIĘCIU KATEGORIACH

Do tytułu Ambasadora Nauki Polskiej może pretendować osoba, która w ostatnich latach swoimi działaniami pokazywała, jak wybitne umysły pochodzą z Polski i szczególnie przyczyniły się do promocji polskiej nauki za granicą. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać zarówno lekarz, jak i językoznawca, popularyzator nauki i wykładowca akademicki – każdy, kto w wyróżniający się sposób miał wpływ na budowanie wizerunku nauki polskiej.
Ambasadorem Polskiego Sportu może być osoba, która pokazywała, jak waleczni są polscy sportowcy, jakie odnoszą sukcesy i jak uczciwie podchodzą do rozgrywek. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać zarówno sportowiec, jak i trener, ale także działacz sportowy czy mecenas zawodników – każdy, kto w wyróżniający się sposób miał wpływ na budowanie wizerunku polskiego sportu.
Do kategorii Ambasadora Kultury Polskiej należy zgłaszać osoby, które budują rozpoznawalność i wartość polskiej kultury na świecie. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać aktor, malarz, rzeźbiarz, muzyk, reżyser, grafik, ale też urzędnik, mecenas kultury, działacz organizacji pozarządowej.
Specjalną kategorią jest Nagroda Publiczności. Tę nagrodę może otrzymać każdy z nas. To osoba, która w ostatnich latach swoim zachowaniem przyczyniła się do budowania dobrej opinii o Polakach jako narodzie. To może być strażak, który uratował rodzinę z pożaru, przedstawiciel organizacji, która pomaga ludziom w potrzebie, społecznik, który poświęca swój czas na budowanie relacji Polonii z innymi narodami, misjonarz lub wolontariusz, który wspiera słabszych – ktoś, kto codziennie czyni dobro, pokazując przy tym światu szlachetne serce Polaków.
Nagrodę Ambasadora Biznesu przyzna prezes KGHM Marcin Chludziński. Będzie on szukał kogoś, kto przyczynił się do budowy dobrego wizerunku polskich przedsiębiorców za granicą – kogoś, kto swoją kreatywnością, pracą i determinacją doprowadził swoją firmę do sukcesu międzynarodowego.

BEZIMIENNI BOHATEROWIE

Fundacja na specjalnie przygotowanej stronie wskazuje kilka przykładów bezimiennych bohaterów, którzy pokazali, jak godnie reprezentować Polskę za granicą. Szerokim echem na całym świecie odbiła się interwencja polskich prawników z Instytutu Ordo Iuris, którzy wystąpili o przyznanie statusu uchodźców rosyjskiej rodzinie. Władze szwedzkie odebrały ojcu dzieci i przekazały do rodziny zastępczej. Obywatele Rosji – ojciec z trzema córkami – nie mogąc znieść rozstania, uciekli ze Szwecji i przez Polskę usiłowali dostać się do Federacji Rosyjskiej. Rodzina znalazła schronienie w naszym kraju, a dzięki pomocy prawników Ordo Iuris udało się zapobiec siłowemu odebraniu maluchów przez szwedzkie służby socjalne.
Wielkiego wyczynu dokonał natomiast kapucyn Maciej Jabłoński – polski misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Zakonnik-lekarz uratował noworodka, który przyszedł na świat w miejscowości Ngaoundaye – przy granicy Kamerunu z Czadem. Dziecko po urodzeniu nie dawało oznak życia – trzeba było dogrzać jego organizm. Kapucyn postanowił wykorzystać swoje ciało jako inkubator i przytulonemu do siebie chłopcu oddawał własne ciepło.
W lipcu Stany Zjednoczone dowiedziały się z kolei o bohaterskiej akcji polskiego policjanta, który uratował życie kobiecie. Do zdarzenia doszło na autostradzie w stanie Illinois, po tym jak miejscowa policja dostała zgłoszenie o planowanej próbie samobójczej. Na miejscu najszybciej pojawił się Adrian Guziewski, który ryzykując własne życie ściągnął desperatkę z mostu.
Życie Polakowi zawdzięcza też 55-letni rosyjski turysta, który wypoczywał na wakacjach nad Morzem Czarnym w bułgarskim Słonecznym Brzegu. Sebastian Kosterna – na co dzień pracujący jako funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu – rzucił się na ratunek tonącemu turyście. Przepłynął kilkadziesiąt metrów, wydostał mężczyznę na brzeg i przeprowadził sztuczne oddychanie, dzięki czemu turysta odzyskał przytomność.
“Nowy Dziennik” przypomina też zaangażowaną postawę Polonii w sprawie przeniesienia w inne miejsce pomnika Katyń 1940 w Jersey City, NJ. Wiele imiennych i bezimiennych osób dokonało olbrzymiego wysiłku, by pomnik pozostał na Exchange Pl.

Propozycje można nadsyłać za pośrednictwem strony: www.ambasadorpolski.wp.pl