Tydzień polskiego biznesu w Nevadzie

118

Prezydent Andrzej Duda otworzył w Reno w Stanach Zjednoczonych „Tydzień polskiego biznesu i innowacji w Nevadzie”.

W przemówieniu prezydent przedstawiał współpracę Polski i Nevady jako wzorcową. Andrzej Duda podkreślił, że współdziałanie jest korzystne dla przedsiębiorców z obu krajów. „Życzę wszystkim państwu, aby polski tydzień biznesu i innowacyjności w Nevadzie nie tylko na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń gospodarczych, ale również, aby stał się jednym z fundamentów coraz silniejszych polsko-amerykańskich relacji gospodarczych” – mówił prezydent.

Wyraził przekonanie, że perspektywy współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych są bardzo obiecujące. Wskazał na szybki rozwój gospodarczy Polski – najszybszy w Unii Europejskiej i czwarty na świecie.
Największym polskim inwestorem w Nevadzie jest firma KGHM Polska Miedź – właściciel kopalni Robinson zatrudniającej ponad 700 osób. Współpraca Polski z Nevadą koncentruje się też na systemach dronów, edukacji i innowacji.

Konsul honorowy RP w Las Vegas John Petkus powiedział, że wizyta polskiego prezydenta w Nevadzie to wielkie wydarzenie w historii tego stanu. Konsul Petkus przypomina, że współpraca Polski z Nevadą trwa już osiem lat.: „Łączą nas relacje biznesowe, w dziedzinie edukacji, dobrze układa się współpraca Uniwersytetu Reno z warszawską SGH. Instytut Lotnictwa i jego odpowiednik w Nevadzie ściśle współpracują przy testach dronów. Nevada jest jednym z niewielu miejsc , gdzie można testować drony w Stanach Zjednoczonych”- podkreślił konsul.

John Petkus, którego dziadkowie wyemigrowali z Polski do USA powiedział, że jest dumny i wzruszony, że polski prezydent odwiedził Nevadę, gdzie mieszka około 60 tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia. Konsul wyraził tez zadowolenie, że Polska docenia także zachodnie stany USA, nie tylko wschodnie wybrzeże.