Udane święto dzieci

228
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach fitness prowadzonych przez Justynę Bolek ze Slavica Dance / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Festyny, zabawy, konkursy, występy artystyczne, dużo słodyczy i łakoci oraz wiele innych niespodzianek uatrakcyjniło obchody Dnia Dziecka. Piękna pogoda oraz fakt, że tegoroczne święto maluchów przypadało w sobotę, sprawił, że na pewno dzień ten był dla nich wyjątkowo udany.

Obchody Dnia Dziecka należą do najbardziej wesołych, radosnych i kolorowych imprez organizowanych w środowisku polonijnym. Praktycznie w każdej dzielnicy, parafii czy też polskiej szkole dzieci 1 czerwca mały okazję wziąć udział w jakimś atrakcyjnym wydarzeniu. Niektóre tego typu imprezy były także okazją do zbierania funduszy przeznaczonych na pomoc potrzebującym dzieciom.

Zarząd fundacji Children’s Smile Foundation wraz z Darkiem Barcikowskim, Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2019 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

LATO Z HARLEYEM NA MASPETH
Na placu przy kościele św. Krzyża na Maspeth festyn zorganizowała Children’s Smile Foundation. Jak przystało na tę organizację, miał on cel charytatywny, a dochód z biletów wstępu dla dorosłych (dzieci wchodziły za darmo) oraz loterii przeznaczony był na pomoc potrzebującym rodzinom z Maspeth, których dzieci wymagają specjalistycznego leczenia, a dodatkowo uczęszczają do Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w tej dzielnicy.

Podczas imprezy, w której wzięło udział kilkaset osób, było wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in.: zabawy przy muzyce zespołu The Masters, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, dmuchany zamek do skakania, a także wata cukrowa, hot dogi, a nawet jedzenie z grilla. Wystąpił również zespół Gaudete pod kierownictwem Ewy Gindorowicz.

Tradycyjnie festyn Children’s Smile Foundation uświetnił występ zespołu Gaudete pod kierownictwem Ewy Gindorowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia przeprowadzone przez Justynę Bolek, twórczynię Slavica Dance, czyli zajęcia fitnessu w rytm polskiej muzyki ludowej.

Zgodnie z hasłem festynu “Lato z Harleyem”, nie zabrakło miłośników motocykli – członków klubu “Saint and Sinners” oraz “Queensboro New York”, którzy przyjechali na swoich harleyach i udostępnili je maluchom do robienia pamiątkowych zdjęć.

Dzieci chętnie robiły zdjęcia na harleyach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród gości pojawili się: członkowie zarządu Children’s Smile Foundation, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będącej głównym sponsorem imprezy, a także Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, oraz gospodarze miejsca imprezy – ks. biskup Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża na Maspeth, oraz jej administrator ks. Andrzej Salwowski.

W festynie z okazji Dnia Dziecka uczestniczyły całe rodziny / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podczas festynu przekazano także czek dzieciom, które są stałymi podopiecznymi Children’s Smile Foundation. W tym roku Joanna Przedworska z Garfield, NJ, mama pięciorga dzieci, które od ośmiu lat (od śmierci jej męża) wychowuje samotnie, otrzymała wsparcie finansowe, dzięki któremu jej pociechy wezmą udział w tzw. Wakacjach z Panem Bogiem. Pani Przedworska nie kryła radości i wdzięczności, którą wyraziła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”: “Wszyscy członkowie fundacji oraz osoby ją wspomagające to są ludzie-anioły. Działalność tej organizacji jest błogosławieństwem dla mnie oraz moich dzieci. Jestem wdzięczna za to, że pamiętają o nas, oraz że dzięki ich wsparciu moje dzieci mogą spędzić wakacje poza domem”.

Zarząd fundacji Children’s Smile Foundation oraz rodzina Przedworskich z Garfield, NJ, która otrzymała wsparcie finansowe przeznaczone na wakacje dla dzieci / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczny festyn Children Smile Foundation należał do bardzo udanych, co podkreślali także jego organizatorzy.

“Myślę, że była to największa i najbardziej udana impreza dla dzieci w ciągu ostatnich trzech lat. To dlatego, że mieliśmy idealną pogodę, a ta zawsze ma bardzo duży wpływ na frekwencję” – podkreśliła Beata Jakubowska, prezes Children Smile Foundation, dziękując przy okazji parafii św. Krzyża za gościnność i udostępnienie miejsca do przeprowadzenia festynu.

Podczas imprezy dla dzieci plac przy kościele św. Krzyża był cały czas zapełniony / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

ZABAWA NA RIDGEWOOD
W jednej z najpopularniejszych wśród Polonii dzielnic Nowego Jorku – na Ridgewood –zabawę dla dzieci zorganizowano m.in. w Polskiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej, działającej przy parafii św. Macieja.

W imprezie z okazji Dnia Dziecka na Ridgewood wzięli udział uczniowie Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej, działającej przy parafii św. Macieja / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Udział w niej wzięli wszyscy uczniowie polonijnej placówki, liczącej ponad 300 dzieci. Impreza odbyła się w szkolnej auli i obfitowała w atrakcje dla najmłodszych.

Dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i paznokci oraz robienia tatuaży. Były gry i zabawy, bezpłatna pizza, popcorn, wata cukrowa oraz napoje chłodzące.

Wata cukrowa była jednym z przysmaków / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jednak największą popularnością cieszył się pokaz magika, który nie tylko robił różne sztuczki, ale również potrafił wyczarować gołębie, dużą i kolorową papugę oraz węże, których dzieci mogły dotknąć, a nawet potrzymać je na rękach i szyi.

Każdy chciał potrzymać papugę na ręku oraz węża na szyi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Jest to jedna ze stałych imprez organizowanych w naszej szkole od samego początku jej istnienia – powiedziała Małgorzata Starzec, dyrektorka szkoły im. św. Jadwigi Królowej. – W dodatku, obok szkolnej wigilii, jest ona ukochaną imprezą naszych dzieci, co wynika z wypracowań, które kiedyś pisały na temat naszej szkoły”.

Dzieci chętnie brały udział w różnych zabawach / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

FESTYN NA GREENPOINCIE
Od wielu lat na Greenpoincie dużą imprezę dla dzieci organizuje Centrum Polsko-Słowiańskie. W tym roku podczas festynu maluchy przeniosły się na Dziki Zachód.

Dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia z bajkowymi postaciami / Foto: AGNIESZKA GRANATOWSKA

“Każdy z uczestników mógł choć na chwilę stać się szeryfem oraz prawdziwym kowbojem” – wyjaśnia Bożena Kamińska, prezes CP-S. Oprócz tego były gry i zabawy, konkurs “Mały Picasso” oraz wizyta magika, który przeniósł wszystkich gości w zaczarowany świat.

Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka w Centrum Polsko-Słowiańskim wystąpił zespół Wianek pod dyrekcją Izabeli Kobus Salkin / Foto: AGNIESZKA GRANATOWSKA

Z kolei dzieci z zespołu Wianek zaprezentowały piękne tańce i pieśni ludowe. Do zabawy przygrywał DJ Daniel, a do sportowego trybu życia zachęcały trenerki ze Slavica Dance – Justyna Bolek i Natalia Pruszko.

Zarząd Centrum Polsko-Słowiańskiego z Darkiem Barcikowskim, Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2019, oraz Aleksandrą Hubczak, nowo koronowaną Miss CP-S 2019 / Foto: AGNIESZKA GRANATOWSKA

Gościem honorowym festynu z okazji Dnia Dziecka był Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, który mianował Aleksandrę Hubczak na Miss Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz wręczył jej szarfę i koronę