Ukraiński samolot zestrzelony?

73

Amerykańskie władze są przekonane, że to Iran zestrzelił ukraiński samolot pasażerski po starcie z lotniska w Teheranie. Wskazywać mają na to analizy satelitarne oraz informacje wywiadowcze. O spowodowanie katastrofy publicznie oskarżył Irańczyków premier Kanady Justin Trudeau.

Premier Justin Trudeau powiedział, że na zestrzelenie ukraińskiego samolotu przez Iran wskazują informacje służb wywiadowczych Kanady i jej sojuszników. „Dowody wskazują na to, że samolot został zestrzelony przez irańską rakietę ziemia-powietrze. Mogło to się stać nieumyślnie” – stwierdził Trudeau. W podobnym, choć mniej kategorycznym tonie wypowiedział się prezydent Donald Trump. „Ktoś po tamtej stronie mógł popełnić błąd. Samolot leciał w niebezpiecznym rejonie” – mówił.

Anonimowi przedstawiciele władz USA poinformowali, że amerykańskie satelity szpiegowskie namierzyły dwie rakiety ziemia-powietrze, które wystrzelono z okolic lotniska w Teheranie. Amerykański wywiad miał też przechwycić komunikację wewnętrzną Irańczyków potwierdzającą, że zestrzelili Boeinga, na pokładzie którego znajdowało się 176 osób. Atak miał zostać przeprowadzony przy użyciu produkowanych przez Rosję systemów obrony powietrznej SA-15. Amerykanie uważają, że zestrzelenie ukraińskiej maszyny było prawdopodobnie wynikiem błędu.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Bytanię do przedstawienia dowodów w sprawie katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie. „Wersja o uderzeniu rakiety w maszynę nie jest wykluczona, ale na razie nie jest ona potwierdzona. Po ostatnich oświadczeniach przywódców państw w mediach, wzywamy wszystkich międzynarodowych partnerów, przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Brytanię, do przedstawienia danych i dowodów dotyczących katastrofy, komisji badającej jej przyczyny”- napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Prezydent Ukrainy poinformował, że będzie dzisiaj rozmawiał o tej sprawie przez telefon z amerykańskim sekretarzem stanu, Mike’m Pompeo.