Uroczysta koronacja Ikony Jasnogórskiej

426
Facebook Shrine of Our Lady of Czestochowa, Doylestown, PA - FOTO: Agnieszka Korbica

W Amerykańskiej Częstochowie, duchowej stolicy Polonii amerykańskiej, odbyła się uroczysta koronacja Ikony Jasnogórskiej. W sanktuarium w Doylestown w stanie Pensylwania znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown przybyło w niedzielę, 25 sierpnia kilka tysięcy osób, wśród nich Polacy, ale również Amerykanie, Haitańczycy, przybysze z Azji po to, aby oddać hołd i cześć Matce Bożej. Uroczystej mszy świętej przewodniczył arcybiskup Filadelfii Charles Chaput, a homilię wygłosił arcybiskup Miami, Thomas Wenski.

Ukoronowana kopia Ikony Jasnogórskiej, która znajduje się w Amerykańskiej Częstochowie, została w sierpniu 1980 roku uroczyście pobłogosławiona i podpisana przez ówczesnego papieża, a teraz świętego, Jana Pawła II. Wczorajsza uroczystość miała miejsce po liturgicznym święcie Matki Bożej Królowej, a przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak mówi ojciec Tadeusz Lizyńczyk, prowincjał paulinów w Stanach Zjednoczonych, koronacja ma być znakiem czci i szacunku, jakie wierni już od prawie 70 lat okazują Matce Bożej w Amerykańskiej Częstochowie.