Urodzona w Polsce Lydia Sarfati została Kobietą Roku

515
Polish and American Woman of the Year 2019 Lydia Sarfati, właścicielka i prezes firmy kosmetycznej Repechage / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Uroczystą galą zorganizowaną w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie rozpoczęła się trzydniowa biznesowa konferencja "Women Entrepreneurs Power Trip". Podczas imprezy, która odbyła się w środę, 16 października, wręczono wyróżnienie Polish and American Woman of the Year 2019 Award. Tytuł ten otrzymała Lydia Sarfati, właścicielka i prezes firmy kosmetycznej Repechage.

“Jestem bardzo zaskoczona tym wyróżnieniem – podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Lydia Sarfati dodając, że nagroda sprawiła jej wielką radość. – Jest to bardzo przyjemna niespodzianka, ponieważ w swoim życiu nigdy nie robiłam nic po to, by być wyróżnioną, nie pracowałam dla nagród. Natomiast otrzymanie takiego tytułu od organizacji Polish & American Women Entrepreneurs jest dla mnie ogromnym zaszczytem i ujęło moje serce” – stwierdziła laureatka tytułu Kobieta Roku 2019.

Lydia Sarfati jest amerykańską biznesmenką urodzoną w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała z rodzicami w 1970 roku. Polskę opuścili rok wcześniej i początkowo mieszkali w Austrii oraz we Włoszech. Jak podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”, Ameryka pozwoliła jej rozwinąć przysłowiowe skrzydła.

“Stany Zjednoczone odkryły przede mną możliwość realizacji moich marzeń. Jednak nie zapominam o swoich korzeniach, które są dla mnie bardzo ważne” – zaznaczyła Sarfati. Dowodem tego jest nie tylko dostępność jej produktów na polskim rynku, ale także fakt, że po tak długim okresie pobytu poza Polską pięknie mówi w naszym ojczystym języku. Firma kosmetyczna Repechage, którą prowadzi, ma swoją siedzibę w Secaucus, NJ, i zajmuje się wytwarzaniem z alg produktów oraz kremów służących do pielęgnacji cery. Istnieje już prawie 40 lat.

“Założyłam ją w 1980 roku. Stawiamy na wysoką jakość naszych produktów i przez to są one doceniane zarówno przez lekarzy w sanatoriach, jak i przez osoby prowadzące różne gabinety kosmetyczne oraz spa na całym świecie. Rozprowadzamy je w 50 krajach świata, włącznie z Polską” – wyjaśniła prezes i dyrektor wykonawcza Repechage.

Statuetkę Polish and American Woman of the Year 2019 Award Lydii Sarfati (z prawej) wręczył konsul generalny Maciej Golubiewski wraz z Agatą Golubiewską, prezes Polish & American Women Entrepreneurs / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Lydia Sarfati o działalności swojej firmy, jej osiągnięciach, a także doświadczeniach zawodowych miała także okazję opowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego, który prowadził znany komentator polityczny oraz inwestor Matthew Tyrmand. Wzięła w nim również udział Victoria Schneps-Yunis, właścicielka firmy Schneps Media, wydającej ponad 20 magazynów i czasopism w Nowym Jorku.

Panelistkami były także przedstawicielki zarządów dużych korporacji – Gesine Langley z United Nations Procurement Division oraz Sylwia Migdał z Ernst & Young LLP. Dzięki temu publiczność miała okazję usłyszeć wiele ciekawych wiadomości na temat dwóch różnych spojrzeń dotyczących przedsiębiorczości.

“Udało nam się zaprosić do dyskusji kobiety ze świata biznesu korporacyjnego, ale także takie, które prowadzą własne firmy. Panel był bardzo inspirujący, bowiem panie przekazały sporo wiedzy, którą nabyły na drodze własnego doświadczenia zawodowego – podkreśliła Agata Golubiewska, prezes Polish & American Women Entrepreneurs, organizacji będącej głównym organizatorem imprezy. – Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się na naszej gali zebrać sporo osób, w tym także mężczyzn, którzy kibicują kobietom i wiedzą, że współpraca z nimi przynosi najlepsze efekty” – dodała szefowa organizacji, której celem jest wzmocnienie roli i pozycji kobiet, a także okazywanie im pomocy w osiągnięciu sukcesu zawodowego.

W panelu dyskusyjnym wzięły udział właścicielki firm oraz przedstawicielki zarządów dużych korporacji. Od lewej: Matthew Tyrmand (prowadzący), Gesine Langley z United Nations Procurement Division, Victoria Schneps-Yunis ze Schneps Media, Sylwia Migdał z Ernst & Young LLP oraz Lydia Sarfati z Repechage / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei konsul generalny Maciej Golubiewski (prywatnie mąż pani Agaty) zwrócił uwagę na aspekt promocyjny i wizerunkowy, jaki niosła za sobą środowa gala, a także późniejsza trzydniowa konferencja “Women Entrepreneurs Power Trip”.

“Ludzie w Stanach Zjednoczonych za mało wiedzą o dynamicznej sytuacji ekonomicznej w Polsce, ale również o tym, jak sfeminizowane jest nasze społeczeństwo oraz polski biznes. Pod tym względem jesteśmy ponad przeciętną, a pokazywanie historii sukcesu przez konkretne osoby promuje twarz Polski, która jest mniej znana” – stwierdził przedstawiciel polskich władz. Dodał, że dzięki temu mamy możemy przekazać światu zachodniemu, jak wygląda nasz postęp oraz polska reprezentacja kobiet w ważnych sferach życia i biznesu.

“Cieszę się, że dzięki tej gali i konferencji możemy to pokazać, a także nawiązać kontakty pomiędzy Polkami a Amerykankami” – zaznaczył konsul generalny.

Okazuje się, że Polska jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesów przez kobiety. “35 procent Polek zajmuje pozycje menedżerskie, to jest około 10-15 procent więcej, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Mamy też najmniejszą rozpiętość w różnicy płac pomiędzy kobietami a mężczyznami, która wynosi około 7-8 procent” – podkreślił Maciej Golubiewski. Dodał, że także w większości polskich firm kobiety są w zarządach na najwyższych szczeblach, co stawia nasz kraj w elitarnym światowym gronie.

“Również Polki zakładają najwięcej małych i średnich biznesów, które są kołem zamachowym polskiej ekonomii” – wyjaśnił konsul Golubiewski podkreślając, że tego typu wiadomości związane z kobietami są bardzo “nośne”, zwłaszcza w Nowym Jorku, dlatego powinniśmy je nagłaśniać i się nimi chwalić.

Agata Golubiewska (w środku), prezes Polish & American Women Entrepreneurs, wraz z tegoroczną i ubiegłoroczną laureatką tytułu Polish and American Woman of the Year – Ritą Cosby (z lewej) oraz Lydią Sarfati / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Środową galę krótkim recitalem uświetnił Tomaczek Bednarek, mąż Rity Cosby, która w roku ubiegłym otrzymała tytuł Kobiety Roku. Impreza w Konsulacie Generalnym na Manhattanie poprzedziła konferencję “Women Entrepreneurs Power Trip”, która odbywała się przez kolejne trzy dni (od 17 do 19 października) i miała miejsce w Tribeca Rooftop. Wzięły w niej udział przedstawicielki biznesów działających na terenie państw należących do Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Gościem specjalnym konferencji, podczas której dyskutowano o roli kobiet we współczesnym świecie, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Galę krótkim recitalem uświetnił Tomaczek Bednarek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK