USA: 220 głosów elektorskich dla J. Bidena, 213 dla D. Trumpa

472
EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Według przewidywanych wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych, Joe Biden zdobył 220 głosów elektorskich, Donald Trump – 213 głosów elektorskich. Tak wynika z symulacji BBC, po podliczeniu przewidywanych rezultatów głosowania z 40 z 50 stanów. Do zwycięstwa w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych wymagane jest uzyskanie 270 głosów elektorskich.

Kandydat Demokratów wygrał, według symulacji BBC, w stanach: Vermont, New Hampshire. Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Delaware, Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Wirginia, Illinois, Minnesota, Colorado, Nowy Meksyk, Kalifornia, Oregon, Waszyngton oraz w Dystrykcie Kolumbii.  Starający się o reelekcję Donald Trump, kandydat Republikanów, zwyciężył w stanach: Idaho, Montana, Utah, Wayoming, Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Teksas, Iowa, Missouri, Arkansas, Luizjana, Missisipi, Alabama, Tennessee, Kentucky, Indiana, Ohio, Karolina Południowa, Floryda oraz Wirginia Zachodnia. Obecny prezydent przewodzi też w rywalizacji w 5 kolejnych stanach, a Joe Biden w trzech. Głosy elektorskie z tych stanów nie zostały jeszcze uwzględnione.
W niektórych spośród decydujących stanów wyniki mogą nie być znane w najbliższych godzinach z powodu dużej liczby głosów, oddanych poprzez pocztę. Będą one przeliczane dopiero po zakończeniu liczenia kart oddanych osobiście. Łącznie w ramach tak zwanego wczesnego głosowania Amerykanie oddali ponad 100 milionów głosów. Wczoraj do urn wyborczych poszło kolejnych kilkadziesiąt milionów osób.