USA do Iranu: nie należy mylić rozwagi ze słabością

71
FOTO: EPA

Amerykański doradca do spraw bezpieczeństwa John Bolton ostrzegł Iran, że nie powinien mylić rozwagi ze słabością. W ten sposób skomentował odwołanie przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ataku odwetowego na Iran. Miało do niego dojść po zestrzeleniu przez Iran amerykańskiego drona.

„Ani Iran, ani żaden inny wróg Stanów Zjednoczonych nie powinien mylić rozwagi i rozsądku Stanów Zjednoczonych ze słabością” – powiedział John Bolton przed spotkaniem z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie.

Donald Trump podał wcześniej, że odwołał atak po tym, jak usłyszał, że może on kosztować życie około 150 osób.

Atak na cele w Iranie miał być odpowiedzią na zestrzelenie w cieśninie Ormuz amerykańskiego samolotu zwiadowczego RQ-4A Global Hawk.

Według Waszyngtonu bezzałogowa maszyna została zestrzelona na wodach międzynarodowych. Teheran twierdzi, że znajdowała się nad terytorium Iranu. Po zestrzeleniu drona prezydent Trump mówił, że Iran popełnił poważny błąd i sugerował, że nastąpi odpowiedz USA. Później złagodził ton i spekulował, że atak mógł być wynikiem błędu któregoś z irańskich dowódców.