USA: Liczba ofiar śmiertelnych masakry na przedmieściach Chicago wzrosła do siedmiu a sprawca masakry groził, że “zabije wszystkich”

168
epa10053725 Law enforcement officers continue the investigation into the scene of a mass shooting at a 4th of July celebration and parade in Highland Park, Illinois, USA, 05 July 2022. A gunman identified as Robert E. 'Bobby' Crimo III opened fire as people gathered to watch the parade. Six people were killed and 38 were wounded. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowej masakry w Highland Park na przedmieściach Chicago wzrosła do siedmiu – poinformowała we wtorek lokalna policja.

Miejscowe służby podały też, że sprawca ataku w sumie wystrzelił w tłum z dachu jednego z budynków ponad 70 nabojów z karabinka AR-15.

Wcześniej we wtorek rzecznik biura szeryfa hrabstwa Lake w amerykańskim stanie Illinois Chris Covelli powiedział, że podejrzany o dokonanie zbrodni planował ją przez tygodnie, o czym świadczą jego wpisy w mediach społecznościowych, a po ataku uciekał w kobiecym ubraniu, wtapiając się w tłum.

Podejrzanym jest 21-letni Bobby Crimo, który mógł cierpieć na chorobę psychiczną, o czym świadczy wpis na Twitterze jednego z jego znajomych.

Domniemany sprawca masakry podczas parady w Highland Park już w 2019 r. groził, że “zabije wszystkich”, a policja już wtedy skonfiskowała jego kolekcję noży i miecz – powiedział we wtorek rzecznik lokalnej policji. Mimo to, sprawca mógł legalnie kupić pięć sztuk broni palnej już po tym incydencie.

Jak powiedział rzecznik prasowy biura szeryfa hrabstwa Lake, Christopher Covelli, sprawca – 21-letni Bobby Crimo – był już znany policji; najpierw z powodu zgłoszenia nieudanej próby samobójczej w kwietniu 2019, a potem za sprawą zgłoszenia członka jego rodziny, który doniósł że Crimo groził, że “zabije wszystkich”.

Funkcjonariusz poinformował, że w tym drugim przypadku stanowa policja przeszukała jego dom, konfiskując kolekcję noży oraz miecz. Zaznaczył jednocześnie, że policjanci nie mieli podstaw do zatrzymania mężczyzny.

Covelli podał też, że Crimo łącznie posiadał pięć legalnie nabytych sztuk broni palnej, z czego przynajmniej dwa karabiny, które kupił w 2020 i 2021 r.

Śledczy nadal nie ustalili definitywnie motywu sprawcy. Rzecznik policji poinformował, że zabójca odpowiada na pytania policji. Zapowiedział też, że wkrótce prokuratura postawi mu zarzuty.

We wtorek liczba ofiar masakry na przedmieściach Chicago wzrosła do siedmiu. Do szpitali trafiło łącznie 39 osób, z czego 28 zostało już wypisanych. Wiek ofiar śmiertelnych wahał się od 35 do 88 lat.

(PAP)

zm/ ap/