USA nie wprowadzą nowych ceł na chińskie towary

108
EPA-EFE/ANDY RAIN / POOL

Stany Zjednoczone nie wprowadzą nowych ceł na towary pochodzące z Chin. Obydwa państwa wznowią rozmowy handlowe. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozmawiał na ten temat z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem podczas szczytu G20 w Osace. 

Po zakończeniu szczytu amerykański przywódca powiedział, że było to wspaniałe spotkanie. Donald Trump i Xi Jinping ustalili, że Waszyngton i Pekin będą kontynuować negocjacje. Prezydent Stanów Zjednoczonych obiecał, że – przynajmniej na razie – Amerykanie nie będą podnosić taryf celnych na chińskie produkty. Podczas spotkania w Japonii przywódcy uzgodnili też, że Chiny będą kupować od Stanów Zjednoczonych więcej produktów rolnych. 

Amerykański przywódca zapowiadał wcześniej, że jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, to Stany Zjednoczone wprowadzą kolejne cła na ostatnią partię chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów. 
Dla Waszyngtonu zakończenie wojny celnej jest możliwe wyłącznie po podpisaniu porozumienia handlowego z Pekinem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jego spornym elementem są między innymi zapisy o wprowadzonych dotychczas cłach. Chiny chcą ich całkowitego zniesienia. Stany Zjednoczone natomiast postulują zachowanie części z nich i uzależniają obniżenie stawek celnych od wypełniania przez Chiny zobowiązań handlowych.