USA ostrzegają Ukrainę przed rosyjskimi ataki chemicznymi

143

Biały Dom ostrzega Ukrainę przed ataki chemicznymi lub biologicznymi ze strony Rosji. USA odniosły się w ten sposób do zarzutów ze strony rosyjskiej, że współpracują z Ukrainą przy tworzeniu tego typu broni.
W ostatnim czasie rosyjskie media kilkukrotnie zarzucały Stanom Zjednoczonym, że opracowują broń biologiczną w ukraińskich laboratoriach. Wczoraj wieczorem taki zarzut powtórzyło rosyjskie MSZ. Resort twierdzi, że rosyjskie wojska na Ukrainie odnalazły dokumenty, które potwierdzają te oskarżenia.


Sprawę skomentowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Napisała, że rosyjskie oskarżenie to dezinformacja i sianie spiskowych teorii. Jej zdaniem takie zarzuty mają posłużyć Rosjanom do stworzenia pretekstu do ataku na Ukrainę. Jednocześnie przestrzegła ukraińskie władze przed atakami chemicznymi lub biologicznymi ze strony Rosji. “Jeżeli Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie” – napisała.
Również strona ukraińska stanowczo zaprzeczyła rosyjskimi zarzutom.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuters/d mk/w dwi