Amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe bez rezultatu

211
FOTO: EPA

Bez porozumienia zakończyły się amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe, które przez dwa dni toczyły się w Waszyngtonie. Obie strony zapowiadają dalsze rozmowy.

Wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa cła ochronne w wysokości 25 procent na część importu z Chin pozostają w mocy.

Prezydent Donald Trump określił rozmowy amerykańsko-chińskie mianem szczerych i konstruktywnych. Przywódca USA dodał, że pozostaje w dobrych relacjach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i że rozmowy będą kontynuowane. Donald Trump podkreślił jednak, że 25-procentowe cła na import z Chin o wartości 200 miliardów dolarów będą obowiązywać podczas dalszych negocjacji. Prezydent polecił swojej administracji przygotowanie nałożenia ceł na resztę importu z Chin o wartości 300 miliardów.

Szef chińskiej delegacji wicepremier Liu He wyraził nadzieję, że w negocjacjach handlowych Chiny i Stany Zjednoczone spotkają się w połowie drogi. Liu powiedział, że liczy na przezwyciężenie obecnych rozbieżności i dodał, że jest optymistyczny co do przyszłych negocjacji.
Jak dotąd Chiny nie dopowiedziały na wprowadzenie przez Stany Zjednoczone 25- procentowej stawki celnej. Pekin zapowiedział jednak wcześniej, że podejmie kroki odwetowe.