USA przygotowują dokument o uznaniu zwierzchności Izraela nad Wzgórzami Golan

65
EPA

Stany Zjednoczone przygotowują oficjalny dokument w sprawie uznania zwierzchności Izraela nad Wzgórzami Golan. Jak informuje Reuter, prezydent USA podpisze go prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Wczoraj amerykański prezydent napisał, że „po 52 latach nadszedł dla Stanów Zjednoczonych czas, aby w pełni uznać suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i dla bezpieczeństwa państwa Izrael, i dla stabilności w regionie”. Za te słowa prezydentowi Donaldowi Trumpowi podziękował premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Rada Praw Człowieka ONZ skrytykowała Izraelczyków za ekspansywną politykę w rejonie syryjskiego Golanu – podaje Reuter. Jej europejscy członkowie głosowali przeciwko uznaniu Wzgórz Golan za izraelskie terytorium. Stany Zjednoczone, które opuściły Radę w ubiegłym roku, zarzuciły organowi antyizraelskie uprzedzenia.

Do sprawy Wzgórz Golan odniósł się też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. „Stanowisko Unii Europejskiej jest dobrze znane i nie zmieniło się” – powiedział, zapytany o tę kwestię podczas konferencji prasowej. Unia Europejska nie uznaje, że terytorium to należy do Izraela.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie też Syria i Liban.