USA zawieszają planowane cła importowe wobec Meksyku

184
Foto: EPA

Prezydent Donald Trump poinformował, że USA zawieszają bezterminowo plany wprowadzenia ceł importowych wobec Meksyku. Miały one obowiązywać od najbliższego poniedziałku.

Prezydent Trump poinformował na Twitterze, że oba kraje doszły do porozumienia, a władze Meksyku zapewniły, że podejmą “poważne kroki” na rzecz znacznego ograniczenia, bądź wręcz całkowitej eliminacji napływu nielegalnych imigrantów do USA.

Meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard poinformował, że w ramach porozumienia od poniedziałku w różne rejony Meksyku zostaną przemieszczone oddziały Gwardii Narodowej. Najwięcej ma ich być na południowej granicy kraju – z Gwatemalą i Belize. Zapowiedział też zdecydowane kroki na rzecz walki z grupami przestępczymi zajmującymi się przemytem ludzi.

Ponadto, nieustalona na razie liczba azylantów, którzy przybyli do USA przez Meksyk z państw położonych na południe do Meksyku, zostanie do Meksyku zawrócona. Nie jest jednak planowane ich dalsze odsyłanie – do ich ojczyzn. We wspólnej deklaracji zapisano, że Stany Zjednoczone i Meksyk będą kontynuowały rozmowy, a ostateczny program zwalczania nielegalnej imigracji mają ogłosić w ciągu 90 dni.

W maju prezydent USA ogłosił, że od 10 czerwca obłoży cały import z Meksyku 5-procentowym cłem. Ta stawka miała wzrosnąć do 25 procent, jeśli Meksyk nie podjąłby działań mających zaradzić problemowi nielegalnej imigracji.