Uważaj na oszustwa podatkowe

Wiele osób straciło miliony dolarów, a także dane osobowe, ponieważ stały się ofiarami oszustw podatkowych. Oszuści używają zwykłej poczty, telefonu lub poczty emailowej do ustalenia osób, firm, płac i specjalistów podatkowych oraz uzyskiwania od nich informacji osobistych i pieniędzy.

340

Ważne jest, aby znać oszustwa, które szerzą się wokół, i informować o tym podatników.

CZEGO IRS NIE ROBI
Trzeba wiedzieć jedną podstawową rzecz: IRS nie inicjuje kontaktów z podatnikami za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości tekstowych lub kanałów mediów społecznościowych w celu żądania informacji osobistych lub finansowych. „IRS przypomina podatnikom, aby wystrzegali się przestępców, którzy nadal używają przebiegłej taktyki, aby kraść pieniądze i dane osobowe od niczego niepodejrzewających ofiar, szczególnie w nadchodzącym sezonie jesiennym”. (IRS.gov)

Według oficjalnej strony internetowej IRS, dotyczącej oszustw podatkowych, opinia publiczna powinna być świadoma, że IRS:

• Nie zadzwoni, aby zażądać natychmiastowej płatności przy użyciu konkretnej metody płatności, takiej jak przedpłacona karta debetowa, karta podarunkowa lub przelew bankowy. Ogólnie rzecz biorąc, IRS najpierw wyśle ci rachunek, jeśli jesteś winien jakiekolwiek podatki.

• Nie zagrozi, że lokalna policja lub inne organy ścigania wezmą cię do aresztu za niepłacenie.

• Nie zapyta przez telefon o numery kart kredytowych lub debetowych lub inne dane osobowe, takie jak numery ubezpieczenia społecznego lub nazwiska członków rodziny.

• Nie żąda płacenia podatków bez możliwości zadawania pytań lub odwoływania się od kwot, które uznasz, że jesteś winien. Powinieneś również zostać poinformowany o swoich prawach jako podatnik.

• Nie zagrozi sprowadzeniem miejscowej policji, urzędników imigracyjnych lub innych organów ścigania, aby aresztować cię za niepłacenie. IRS nie może również cofnąć licencji kierowcy, licencji biznesowych ani statusu imigracyjnego.

IRS OSTRZEGA PRZED NASTĘPUJĄCYMI RODZAJAMI OSZUSTW
Oszustwo emailowe dotyczące „Tax Transcript”. W poprzednich latach zawsze pojawiały się fale oszukańczych e-maili, w których oszuści podszywają się pod IRS. Udają komunikaty z oficjalnych wiadomości IRS, a także zawierają transkrypty podatkowe jako przynęty, aby zachęcić użytkowników do otwierania załączników wysyłanych w wiadomościach emailowych. Problem polega na tym, że załączniki zawierają złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie szpiegujące oraz inne wirusy i trojany, które mogą uszkodzić lub zniszczyć komputery.

Oszustwa związane z klęskami żywiołowymi. W wyniku klęsk żywiołowych, takich jak huragany na Florydzie i pożary w Kalifornii, Internal Revenue Service chce, aby konsumenci pamiętali, że przestępcy i oszuści próbują skorzystać z hojności tych, którzy chcą pomóc ofiarom poważnych katastrof. Będą wysyłać e-maile i listy lub telefonować, mówiąc, że IRS pozwala ludziom przekazywać darowizny na cele charytatywne, aby pomóc ofiarom, jako sposób na spłatę części lub wszystkich należnych podatków. To jest oszustwo – IRS nigdy nie oferuje takiej wymiany.

Oszustwa związane z podszywaniem się pod inne osoby. Nawet po rozliczeniu podatków i oficjalnym zakończeniu sezonu podatkowego IRS ostrzega, że wszyscy podatnicy muszą zachować czujność w przypadku wiadomości phishingowych i oszustw telefonicznych. Czas tuż po zamknięciu sezonu podatkowego to gorący moment dla oszustów, ponieważ będą się kierowali do osób oczekujących na zwrot pieniędzy i odpowiedzi z IRS. Zastanów się, zanim przekażesz jakiekolwiek dane osobowe lub informacje o swoich podatkach osobie, która skontaktuje się z tobą emailowo lub telefonicznie – najprawdopodobniej jest to oszustwo!

Oszustwa telefoniczne dotyczące podróbek IRS. Wyrafinowane oszustwa telefoniczne skierowane do podatników, w tym świeżych imigrantów, odbywają się w całym kraju. Dzwoniący twierdzą, że są pracownikami IRS, używają fałszywych imion i fałszywych numerów identyfikacyjnych IRS. Ludzie, do których dzwoni oszust, są powiadamiani o tym, że są zobowiązani do płacenia podatków lub opłat i że muszą natychmiast wysłać płatności lub będą musieli zapłacić więcej, bo zostanie przejęta ich pensja, a nawet mogą zostać zamknięci w więzieniu. Należy pamiętać, że IRS nigdy nie poprosi o płatności przez telefon ani nie zleci wysyłania płatności kartami podarunkowymi, czekami ani bezpośrednimi wpłatami.

Ostatnie pouczenie z IRS. „Oszustwa mają wiele form, takich jak połączenia telefoniczne, listy i e-maile. Wiele osób podszywających się pod IRS używa groźby, aby zastraszyć i zmusić ludzi do płacenia sfabrykowanego podatku. Mogą nawet grozić aresztowaniem lub deportowaniem swojej niedoszłej ofiary, jeśli ta nie zastosuje się do przedstawianych wymagań”. (IRS)

Jeśli potrzebujesz pomocy w podejrzanych przypadkach oszustw, skontaktuj się bezpośrednio z IRS. Może on sprawdzić, czy przedstawiciel prawny kontaktował się z tobą lub czy masz do czynienia z oszustwem. Jeśli otrzymasz wiadomość o oszustwie lub e-mailu, zgłoś to również bezpośrednio do IRS, aby można było przechwycić oszusta i poradzić sobie z nimi szybko, zanim trafi na kogoś innego.

Jeśli skontaktuje się z tobą ktoś, kto twierdzi, że jest z IRS, pamiętaj: „IRS inicjuje większość kontaktów za pośrednictwem zwykłej poczty dostarczanej przez United States Postal Service. Istnieją jednak szczególne okoliczności, w których IRS zadzwoni lub przyjdzie do domu lub firmy, na przykład gdy podatnik ma zaległy podatek, aby zabezpieczyć zaległe zeznanie podatkowe lub zaległą płatność podatku od wynagrodzenia, lub część audytu albo podczas dochodzeń w sprawach karnych. Nawet wtedy podatnicy na ogół otrzymają najpierw kilka listów (zwanych „zawiadomieniami”) z IRS w poczcie”. (IRS)
Bądź czujny i chroń się przed oszustwami podatkowymi w tym roku. n

Autor artykułu Salvatore Badala jest partnerem w firmie prawniczej Napoli Shkolnik PLLC, w dziale Złożonego Postępowania w Sprawach Komercyjnych i Działach Klasy Konsumenckiej. Koncentruje się w swojej praktyce w zakresie rozwiązywania sporów dotyczących odpowiedzialności dyrektorów i urzędników, odpowiedzialności partnerstwa, oszustw związanych z papierami wartościowymi, przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, RICO, ingerencji w kontrakty i stosunki gospodarcze, oszustw biznesowych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, umów i tajemnic handlowych.