W 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino – wystawa w SWAP

87
Wystawę można oglądać do końca czerwca

W siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej przy Irving Place w Nowym Jorku odbył się wernisaż wystawy zdjęć z pola bitwy “Polacy zdobyli Monte Cassino".

Wystawa pochodzi z 1984 r. i została przygotowana na 40-lecie bitwy pod Monte Cassino przez mieszkającego w ówczesnej Polsce Tadeusza Szumańskiego (b. żołnierza i fotoreportera 2 Korpusu Polskiego) oraz Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne.

Co ciekawe zdjęcia przez 35 lat leżały nierozpakowane w piwnicy nowojorskiego Konsulatu Generalnego RP. „Nie wiadomo, czy wystawa była pokazywana, wydaje nam się, że to jest nowojorska premiera ekspozycji przygotowanej na 40. rocznicę bitwy pod Monte Cassino” – powiedział konsul Kamil Henne.

W sobotę, 18 maja, miał miejsce bardzo mocno spóźniony wernisaż tej ekspozycji, zorganizowanej we współpracy Okręgu 2. SWAP i Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Aranżację wystawy w Domu Weterana Polskiego na Manhattanie przygotowała Joanna Niemiro. Otwarcia w 75. rocznicę zdobycia Monte Cassino dokonał konsul Kamil Henne.

Uczestnicy wernisażu z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali również archiwalnego przemówienia gen. Władysława Andersa z 1959 roku: https://www.youtube.com/watch?v=erTvC7GigX4
Wystawę w Domu Weterana Polskiego można będzie oglądać do końca czerwca 2019 r.

Dr Teofil Lachowicz i konsul Kamil Henne