W. Brytania/ Johnson: przeciwstawianie się Putinowi jak przeciwstawianie się nazistom

68
epa10035178 British Prime Minister Boris Johnson poses at the round table prior the first working session during the G7 Summit at Elmau Castle in Kruen, Germany, 26 June 2022. Germany is hosting the G7 summit at Elmau Castle near Garmisch-Partenkirchen from 26 to 28 June 2022. EPA/Sven Kanz / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Cena wolności jest warta zapłacenia – podkreślił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. Porównał sytuację do przeciwstawiania się nazistowskim Niemcom, co też było bardzo kosztowne, ale przyniosło długoterminową stabilność.

W rozmowie ze stacją BBC News przy okazji odbywającego się w Niemczech szczytu grupy G7 Johnson powiedział, że “nie ma alternatywy” dla wsparcia Ukrainy w odzyskaniu przez nią suwerenności. Przekonywał, że konsekwencje pozwolenia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na “bezkarne przejęcie ogromnych połaci innego kraju” byłyby “absolutnie mrożące krew w żyłach”.

“Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, oznaczałoby to długotrwałą niestabilność i niepokój na całym świecie” – wyjaśnił. Zapytany, czy istnieją jakieś ograniczenia co do ilości pieniędzy lub wsparcia, jakie Wielka Brytania zaoferuje Ukrainie, Johnson odpowiedział: “Cena wolności jest warta zapłacenia”. Przypomniał, że pokonanie dyktatorów w czasie II wojny światowej “zajęło dużo czasu” i było “bardzo kosztowne”, ale przyniosło “wiele dekad stabilności” i zapewniło “długoterminowy dobrobyt”.

Odnosząc się do wpływu wojny na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w czasie, gdy kraj zmaga się ze wzrostem kosztów życia, Johnson powiedział: “Aby uspokoić ludzi w kraju, myślę, że wpływ gospodarczy na Wielką Brytanię zacznie słabnąć. Presja kosztowa zacznie się zmniejszać”.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/