W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

655
Pamiątkowe zdjęcie uczestników koncertu wraz z ks. Józefem Szpilskim i Mieczysławem Pająkiem (w środku), prezesem nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ponad dwudziestu młodych wykonawców – wśród nich zawodowi śpiewacy operowi – wystąpiło podczas koncertu pieśni religijnych i patriotycznych, zorganizowanego przez nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Doroczna impreza odbyła się już po raz siódmy i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Około trzech godzin trwał koncert “Ku czci św. Jana Pawła II”, który odbył się w niedzielę, 24 listopada, w audytorium Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. Tradycyjnie prowadziła go Zofia Twarowska, nad programem i doborem młodych wykonawców – jako kierownik artystyczny – czuwała Teresa Rysztof, natomiast o stronę akustyczno-techniczną dbała Justyna Świerzawska. Dzięki ich wieloletniemu doświadczeniu impreza przebiegła sprawnie i stała na bardzo wysokim poziomie, a co najważniejsze przyciągnęła sporo widzów, którzy wypełnili salę koncertową do ostatniego miejsca.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników koncertu wraz z organizatorami i zarządem nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród nich byli m.in. członkowie nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II wraz z zarządem i prezesem Mieczysławem Pająkiem, ks. Józef Szpilski i ks. Grzegorz Markulak z kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, Marian Żak, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz członkini Rady Dyrektorów tej instytucji Bożena Konkiel. Na wysoką frekwencję wpływ na pewno miał fakt, że w roku ubiegłym, ze względu na pandemię, to doroczne wydarzenie nie mogło się odbyć.

“Cieszymy się zarówno z wysokiego poziomu koncertu jak i dużego zainteresowania. To dowód na to, że po dwóch latach chyba wszyscy są spragnieni tego typu spotkań i koncertów” – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” konferansjerka Zofia Twarowska. Wyjaśniła również ideę tej dorocznej imprezy.

Koncert prowadziła Zofia Twarowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Październik jest miesiącem szczególnym bo obchodzimy rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II i mamy jego wspomnienie liturgicznem tak więc chcieliśmy tym koncertem uczcić te dwa święta związane z Ojcem Świętym oraz podtrzymać pamięć o nim, a także przekazać dalej jego duchowe dziedzictwo. Myślę, że ta młodzież, która dzisiaj wystąpiła jest tym pokoleniem, które będzie propagowało dalej naukę polskiego papieża. Wykonawcy ci śpiewali zarówno pieśni o Jane Pawle II, pieśni maryjne, a także pieśni patriotyczne. Były też kompozycje Fryderyka Chopina przez co koncert ten był bardzo zróżnicowany. Cieszę się, że udało nam się także zaprosić profesjonalnych artystów jak Agnieszka Kalinowska-Fanis i Damian Fanis, którzy są zawodowymi śpiewakami operowymi, co na pewno podniosło poziom naszego koncertu” – stwierdziła Zofia Twarowska.

Bożena Konkiel (czwarta z prawej) i Nicholas Kaponyas (czwarty z lewej), prowadzący KOBO Music Studio, wraz ze swoimi wychowankami i ich mamami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród wykonawców byli także młodzi artyści kształcący się na różnych uczelniach muzycznych, a także pianiści z KOBO Music Studio prowadzonego przez Bożenę Konkiel i Nicholasa Kaponyasa. Byli także amatorzy, którzy śpiew traktują jako swoją pasję. Wszyscy potraktowali ten występ bardzo poważne i zaprezentowali się z jak najlepszej strony, a swoim śpiewem i grą oddali hołd Ojcu Świętemu. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych i poetyckich związana z konkursem ogłoszonym przez nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w 2020 r. w związku z 100. urodzinami św. Jana Pawła II. Publiczność, w przerwie koncertu, miała okazję podziwiać nagrodzone i wyróżnione prace.

Koncertowi towarzyszyła pokonkursowa wystawa poświęcona setnym urodzinom św. Jana Pawła II / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PIEŚNI RELIGIJNE
Pierwsza część koncertu zdominowana była pieśniami maryjnymi oraz ulubionym utworami św. Jana Pawła II. Swoje muzyczne i wokalne umiejętności zaprezentowali: Agnieszka Kalinowska-Fanis i Damian Fanis, Izabella Świerzawska, Michał Jamrożek, Natalia Prajzner, Nicole Ciuba, Amelia Jucha, Hiacynta Gospodarzec z rodzicami, Maya lwańska, Natalia Sokolnicka, Mateusz Kotowski oraz rodzeństwo Gabriela, Tomasz i Maksymilian Bednarzowie. Wszyscy bardzo ambitnie podeszli do występu. Widać było ogrom pracy jaką włożyli w przygotowanie, ich talent oraz spore doświadczenie, które – mimo młodego wieku – zdążyli już posiąść.

Agnieszka Kalinowska-Fanis i Damian Fanis (oboje z lewej strony) wraz ze swoimi wychowankami, rodzeństwem Gabrielą, Tomaszem i Maksymilian Bednarzami, a także z prowadzącą koncert Zofią Twarowską / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Koncert był bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, a każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami. Publiczność usłyszała takie pieśni jak: “Ave Maria”, “Panis Angelikus (Chleb anielski)”, Let There Be Peace on Earth”, “Ave Maria Jasnogórska”, “Wśród tylu dróg”, “Panience na dobranoc”, “O Czarna Matko w Częstochowskiej ikonie”, “Moje miasto Wadowice”, “Cały jestem twój”, “Nie zastąpi ciebie nikt”, “Z głębi serc”, “Barka”, “Abba Ojcze”, “Góralu, czy ci nie żal” czy też “Siła jest w jedności”.

Była także kompozycja “Matczyna miłość” zupełne nieznana szerszej publiczności, bowiem została skomponowana przez młodą wykonawczynię Nicole Ciubę. Utwór ten, podobnie jak pozostałe wykonane pieśni został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

Mateusz Kotowski, Natalia Sokolnicki, Izabella Świerzawska i Michał Jamrożek wspólnie zaśpiewali jedną z ukochanych pieśni św. Jana Pawła II – “Abba Ojcze” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

UTWORY PATRIOTYCZNE
Druga część koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu poświęcona była utworom nasączonym patriotyzmem i miłością do Polski. W końcu św. Jan Paweł II prócz Boga i Maryi bardzo kochał naszą ojczyznę, a także przesiąknięte polskim folklorem utwory Fryderyka Chopina.

W tej części były aż cztery jego kompozycje: “Polonez e-mol Op. 26 nr 2”, “Nokturn es-dur Op. 9 nr 2”, “Walc cis-mol Op. 64 nr 2” i “Walc b-moll Op. 69 nr 2”, które wykonali odpowiednio pianiści: Marcin Żarkowski, Angelina Podkalicka, Antoni Żarkowski i Julia Greer.

Nicole Ciuba zaprezentowała m.in. własną kompozycję pt. “Matczyna miłość” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prócz nich swoje umiejętności w tej części koncertu zaprezentowali: Natalia Sokolnicka, Izabella Świerzawska, Mateusz Kotowski, Julia Bielska, Michał Jamrożek, Marcelina Hałas i Natalia Prajzner. W ich wykonaniu publiczność usłyszała takie pieśni jak: “Rota”, “Pieśń Konfederatów Barskich”, “Ojczyzno ma”, “Uwierz Polsko”, “Pytasz mnie”, “Taki kraj” i “Polskie kwiaty”.

Podobnie jak w części pierwszej publiczność każde wykonanie nagrodziła gromkimi brawami, a po zakończeniu koncertu wiele osób składało wykonawcom indywidualne gratulacje.

Natalia Prajzner (z lewej) i Amelia Jucha zaśpiewały wspólnie “Moje miasto Wadowice” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

POZYTYWNE WRAŻENIA
Okazało się, że nie tylko publiczności, ale również osobom zawodowo zajmującym się muzyką i promocją kultury podobały się występy młodych artystów.

“Ten koncert pokazał, że mamy bardzo dużo zdolnej polskiej młodzieży. Cieszę się bardzo, że poprzez takie imprezy popularyzowany jest język polski oraz polska muzyka – podkreśliła Bożena Konkiel, właścicielka KOBO Music Studio oraz członkini Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. Zwróciła ona także uwagę na bardzo dużą popularność koncertów papieskich.

Hiacynta Gospodarzec wraz z rodzicami zaśpiewała pieśń “Cały jestem twój” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Każdego roku na ten występ przyjeżdżają wykonawcy nie tylko z Nowego Jorku, ale również z New Jersey, a nawet z Connecticut, tak więc widać, że jest zainteresowanie tego typu koncertami. Dlatego też mam nadzieję, że teraz Centrum Polsko-Słowiańskie, w którego Radzie Dyrektorów obecnie zasiadam, będzie nie tylko udostępniało salę nowojorskiemu Kołu Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, ale również samo zajmie się organizacją podobnych imprez kulturalnych, czy to muzycznych, recytatorskich, czy też tanecznych, by w ten sposób przyciągać do siebie polonijną młodzież” – dodała Bożena Konkiel.

Maya Iwańska zaśpiewała pieśń “Nie zastąpi ciebie nikt” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podziwu dla młodych wykonawców nie krył także Marian Żak, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego.

“Nie mogę uwierzyć w to, że mamy tyle zdolnej polonijnej młodzieży. Koncert ten pokazał nam, że jest wiele młodych talentów i bardzo się cieszę, że rośnie nam nowe młode artystyczne pokolenie wśród Polonii. Koncert bardzo mi się podobał, a jego poziom był bardzo wysoki. Oczywiście były osoby wyróżniające się, ale nie chcę wymieniać nazwisk ponieważ tu nie chodzi o to kto jest najlepszy tylko o propagowanie polskiej kultury, a to w piękny sposób zrobili wszyscy wykonawcy. Cieszmy się, że mamy taką zdolną młodzież” – stwierdził Marian Żak.

Julia Bielska w części patriotycznej zaśpiewała dwa utwory: “Ojczyzno ma” oraz “Taki kraj” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei Mieczysław Pająk, prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II zwrócił uwagę na duże zaangażowanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie i promocję tego dorocznego wydarzenia.

“Ten piękny koncert odbył się dzięki pani Teresie Rysztof, która zaprosiła wykonawców i przygotowała świetny program. Dzięki temu mogliśmy pokazać talent polonijnej młodzieży. Nasza fundacja robiła to od dawna i dalej chce promować młodych i zdolnych wykonawców. Cieszę się również, że dopisała publiczność ponieważ ze względu na pandemię mieliśmy pewne obawy związane z frekwencją. Dlatego też dziękuję wszystkim polonijnym parafiom i bp. Witoldowi Mroziewskiemu za rozpropagowanie informacji o tym koncercie” – podkreślił Mieczysław Pająk.

Marcelina Hałas zaśpiewała piosenkę “Pytasz mnie” z repertuaru Andrzeja Rosiewicza / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wspomniana Teresa Rysztof współpracuje z nowojorskim Kołem Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II od 2013 roku pełniąc funkcję kierownika artystycznego koncertu. To ona dba o dobór wykonawców i zarazem poziom jaki prezentują. W dodatku nie jest to jedyna impreza, na której stara się promować młodych polonijnych artystów.

“W tym roku około 30 procent to byli zupełnie nowi wykonawcy, dla których udział w tym koncercie był takim pierwszym sprawdzianem” – wyjaśnia Teresa Rysztof. Dodaje, że jeżeli dana osoba podczas występu spełnia jej oczekiwania to jest zapraszana do kolejnych koncertów, m.in. tych, które organizuje w Fundacji Kościuszkowskiej. Latem jest to “Mistrz i uczeń”, a zimą jest to koncert kolęd i pastorałek.

“Ogólnie jestem bardzo zadowolona z poziomu zaprezentowanego przez dzisiejszych wykonawców. Myślę, że około 90 procent z nich spełniło moje oczekiwania” – dodała na zakończenie rozmowy kierownik artystyczna.

Koncert cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK