W najbliższą niedzielę – 20. Śniadanie Wielkanocne z królem

278
JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

W niedzielę wielkanocną, 21 kwietnia, Polacy mieszkający w metropolii nowojorskiej już po raz 20. spotkają się w Central Parku na Manhattanie, przy pomniku Króla Władysława Jagiełły. Na Śniadanie Wielkanocne zaprasza jego organizatorka Elżbieta Święszek, a początek przewidziany jest na godz. 2:00 po południu.
W tym roku, w związku z pięknym jubileuszem tych spotkań, powracamy do tradycji zapoczątkowanej podczas pierwszego śniadania.

PARADA KAPELUSZY
W samo południe spotkamy się przed katedrą św. Patryka. Wcześniej można wziąć udział w mszy świętej odprawianej w katedrze. Mamy trzy znaki rozpoznawcze: ładny kapelusz na głowie, gałązki bazi w ręku i koszyk z wielkanocnymi potrawami. Można, a nawet trzeba założyć wyszukany kapelusz, bowiem przez godzinę będziemy uczestniczyć w Paradzie Kapeluszy na 5 Alei, która już na stałe wrosła w pejzaż wielkanocnego Nowego Jorku. Jej atrakcją są przebierańcy, a przede wszystkim bardzo wymyślne i piękne kapelusze. Jest to barwna impreza, w której uczestniczą całe amerykańskie rodziny, ale też każdego roku przyłącza się do niej coraz więcej turystów ze świata. Parada ta nawiązuje do towarzyskich spacerów, które zostały zapoczątkowane po otwarciu Central Parku w połowie XIX wieku.

O godzinie 1:00 ppoł. udajemy się 5 Aleją pod pomnik Króla Jagiełły. Wchodzimy do Central Parku pomiędzy 79 Street a Metropolitan Museum. Stąd już jest bardzo blisko do pomnika króla. Dojście zabiera zazwyczaj około 45 minut. Pomnik znajduje się na niewielkim wzniesieniu, w pobliżu Turtle Lake, czyli Jeziora Żółwiowego.

ŚNIADANIE DLA KAŻDEGO
W spotkaniu może uczestniczyć każdy, trzeba tylko chcieć. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą dobrego humoru i koszyczka ze święconką, w którym będą się znajdowały potrawy spożywane w okresie wielkanocnym – koniecznie jajeczka! Trzeba też ze sobą przynieść talerzyki, kubki na napoje i sztućce. Na murku okalającym pomnik ustawimy potrawy wielkanocne, które potem będziemy wspólnie spożywać. Przydadzą się więc i obrusy plastikowe, które sprawią, że rozłożone potrawy będą ładnie wyglądać, i murek będzie wyglądał jak stół w domu.

Jeśli ktoś przyjdzie z pustymi rękami, to nie odejdzie głodny. Zazwyczaj jedzenia jest tyle, że starcza i dla przypadkowych przechodniów. A dołączają do nas Amerykanie i ludzie innych narodowości. Przy pomniku zawsze jest bardzo sympatyczne. Spotkania te są bowiem okazją do zobaczenia dawno niewidzianych znajomych i spędzenia świąt wielkanocnych inaczej.
Poza tym specjalne jury wybierze osobę, która będzie miała najciekawszy kapelusz – i ta osoba otrzyma specjalną nagrodę.

PO NASZEMU, W ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERZE
Rozpoczniemy to nasze wielkanocne świętowanie przy pomniku Króla Jagiełły wspólną modlitwą i poświęceniem przyniesionych pokarmów. Dokona tego ksiądz Andrzej Bielak. Potem podzielimy się jajkiem i złożymy sobie życzenia świąteczne. I w świątecznej atmosferze, w gronie rodaków, spędzimy kilka godzin w tym szczególnym miejscu. Mile będą widziani śpiewacy, tancerze i muzycy z instrumentami, którzy zechcą wzbogacić to spotkanie.

Od 2000 roku, w każdą niedzielę wielkanocną, przy pomniku Króla Jagiełły zbiera się pokaźna grupa Polonii – przynajmniej 100 osób. Ale były takie spotkania, w których uczestniczyło ponad 400. Mamy nadzieję, że i tym razem dopisze pogoda i że będzie to fajne, świąteczne spotkanie rodaków. Na pewno jego atrakcją będzie konkurs toczenia jajek.

Należy przypomnieć, że pomysłodawczynią tych spotkań jest artystka Uta Szczerba, mieszkająca od lat na Manhattanie. Organizowała je, wspólnie z wyżej podpisanym, od 2000 do 2014 roku. Dzięki tym spotkaniom wiele osób dowiedziało się, że wśród licznych fantastycznych pomników w Central Park jest i polski – pomnik wielkiego króla Władysława Jagiełły.

W 2015 i 2016 roku zorganizowały je dwie panie: Elżbieta Święszek i Katarzyna Kucia. W tym roku o wszystko zadbała Elżbieta Święszek, także o pozwolenie na to spotkanie, które wydaje New York City Department of Parks & Recreation, i zasponsorowała go, gdyż bez tego pozwolenia nie można byłoby spotkać się w tak licznej grupie. Pomaga jej Jolanta Słomińska.

Osoby zainteresowane jakimkolwiek wsparciem organizatorki mogą kontaktować się z nią telefonicznie: 212-729-6802.