W środę umowa o Fort Trump

114
EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

W środę prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpiszą umowę o zwiększeniu obecności wojskowej Ameryki w naszym kraju – takie informacje podaje”Rzeczpospolita”. Do ostatniej chwili miały trwać negocjacje finansowe. A już dziś czterodniową wizytę w USA rozpoczyna minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Od wizyty w bazie amerykańskich sił powietrznych Eglin minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef resortu obrony ma też zaplanowane spotkania w Pentagonie i w Kongresie, a w środę będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu.

Położona w Fort Walton Beach u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej baza Eglin to miejsce stacjonowania 33. skrzydła myśliwskiego sił powietrznych USA. To główny oddział szkoleniowy dla myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II, których zakupem jest zainteresowana Polska. Podczas wizyty w Eglin ministrowi Błaszczakowi będą towarzyszyć wiceminister Tomasz Szatkowski, przedstawiciele sztabu generalnego oraz Inspektoratu Sił Powietrznych. Polska delegacja zostanie zapoznana z możliwościami bojowymi i operacyjnymi myśliwców F-35. Jutro w Waszyngtonie szef resortu obrony spotka się z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa Johnem Boltonem oraz szefem Pentagonu Ptrickiem Shanahanem.

Minister Błaszczak będzie też prowadził rozmowy w Kongresie. W środę dołączy do prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jednym z głównych tematów tego spotkania będzie kwestia zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. “Rz” podaje, że właśnie wtedy dojdzie do podpisania umowy o Fort Trump.

“W Polsce obecność Amerykanów ma mieć podobny charakter jak w Niemczech. Jej podstawą mają być tzw. aktywatory (enablers): sztaby dowodzenia, magazyny broni, lotniska czy porty, które umożliwią błyskawiczne przyjęcie większych jednostek w razie zagrożenia. To wszystko pozwoli na zbudowanie zrębów amerykańskiej dywizji, mimo że nie będzie temu odpowiadał stan osobowy Fortu Trump” – podaje “Rz”. Obecnie w naszym kraju przebywa około 1,3 tys. Amerykanów. Ta obecność zwiększy się do 6 tysięcy.