W stanie Nowy Jork ponad 10 tys. chorych

1025
EPA-EFE/Alba Vigaray

Prezydent Donald Trump zapowiedział przyspieszenie dostaw sprzętu medycznego dla przychodni i szpitali. Biały Dom i Kongres pracują nad pakietem pomocy finansowej dla Amerykanów, której wartość może przekroczyć 2 biliony dolarów. 

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w USA zbliża się do 300. Najwięcej zmarło w stanach Waszyngton i Nowy Jork. To właśnie w Nowym Jorku najszybciej rośnie liczba zdiagnozowanych infekcji. Przekroczyła ona 10 tysięcy. Podczas sobotniej konferencji prasowej Andrew Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork potwierdzono ponad 10,300 przypadków zachorowania na Covid-19. W mieście Nowy Jork – ponad 6,200.

Z wielu miejsc w USA dochodzą sygnały o niedoborze masek, rękawic i innych środków ochrony lekarzy i pielęgniarek. Prezydent Donald Trump zapewnia, że dzięki współpracy z sektorem prywatnym dostawy będą docierać tam gdzie są potrzebne. Podziękował też Kongresowi za to, że przygotowuje pakiet pomocy dla firm i pracowników, aby mogli przetrwać kryzys. „Mieliśmy najlepszą sytuację gospodarczą w historii zanim uderzył w nas ten problem. Zrobimy wszystko, by ponownie stanąć na nogi bardzo, bardzo szybko” – mówił amerykański prezydent. 

Tymczasem wiceprezydent Mike Pence poinformował, że wraz z żoną poddadzą się testowi na kronawirusa. Decyzję w tej sprawie podjęto po stwierdzeniu infekcji u jednego z pracowników biura wiceprezydenta. Biały Dom poinformował, że pracownik nie miał bezpośredniego kontaktu z Mikiem Pencem.