W USA ruszyła rejestracja wyborców

618
EPA-EFE/Darek Delmanowicz

Prawa wyborcze nie zależą od miejsca zamieszkania. Jedynym kryterium jest posiadanie obywatelstwa polskiego. Polonia w USA ma do wyboru 48 obwodowych komisji wyborczych. W tym, w mieście Nowy Jork – 4, a w Chicago – 7. Aby wziąć udział w głosowaniu należy się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić za pośrednictwem strony ewybory.msz.gov.pl. Termin upływa 10 października. 

Wybory w Polsce odbędą się 13 października. Amerykańska Polonia zagłosuje dzień wcześniej. By wziąć udział w głosowaniu należy mieć w dniu wyborów, ukończone 18 lat oraz ważny polski paszport. Trzeba się też zarejestrować. Inaczej nie zostanie się dopuszczonym do głosowania.  

Jeśli chodzi o miejsce oddania głosu, Polonia może wybrać spośród 48 komisji wyborczych. W mieście Nowy Jork będą się one mieścić w Konsulacie Generalnym na Manhattanie, w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej na Greenpoincie, a także w Centrum Polsko-Słowiańskim w tej samej dzielnicy oraz w Holy Cross Roman Catholic Church na Maspeth (Queens). Jeśli chodzi o stan Nowy Jork, to komisje powstaną w kościele Św. Kazimierza w Buffalo oraz kościele Św. Jadwigi w Floral Park. Polonia z New Jersey będzie mogła zagłosować w  Sanktuarium św. Jana Pawła II w Passaic, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark lub w Sanktuarium Archidiecezjalnym św. Jana Pawła II w Linden. Szczegółowy wykaz wszystkich komisji, utworzonych na terenie USA, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.