W USA wygrał Andrzej Duda

995
EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA POLAND OUT

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie wśród amerykańskiej Polonii. Urzędujący prezydent uzyskał ponad połowę spośród 26 tysięcy głosów oddanych w Stanach Zjednoczonych. Rafał Trzaskowski zdobył poparcie jednej trzeciej Polaków mieszkających w USA. 

Andrzej Duda wygrał wybory w największych skupiskach Polonii Chicago i Nowym Jorku. W okręgu chicagowskim zdobył ponad 67 proc., a nowojorskim prawie 48 proc. głosów. W obu okręgach głosowało po ponad 10 tysięcy osób. Rafał Trzaskowski w Chicago uzyskał 21 proc. a w Nowym Jorku 38 proc. głosów. W metropolii na obecnego prezydenta głosowało 5076 osób, a na Rafała Trzaskowskiego – 4017 osób. Kandydat Koalicji obywatelskiej wygrał w trzech mniejszych okręgach konsularnych – Los Angeles, Waszyngtonie i Houston uzyskując w nich ponad połowę oddanych głosów.  W skali całych Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda uzyskał 50,7 proc. a Rafał Trzaskowski 34,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia – 6,2 proc. głosów a na czwartym Krzysztof Bosak 5,4 proc. Roberta Biedronia poparło 1,8 proc. głosujących. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu jednego procenta. W głosowaniu na terytorium całych Stanów Zjednoczonych oddano ponad 26 tysięcy ważnych głosów, czyli o 7 tysięcy więcej niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku.

1 KOMENTARZ

 1. Wybory są bardzo dobre.
  Ale nie na kredyt.
  Niech żyje Polska.
  Niech żyją Stany Ameryki Północnej.
  Żyje w Polsce ale byłem u was (w USA nie raz)byłe u NAS . Niech żyje POLSKA .
  Nie na kredyt. Polska płaci za siebie. Wzywam was do solidarności z rozwojem polski nie cofaniem do SOCJALIZMU. Wszystkim równo to nie jest sprawiedliwie.
  Nawet : Sprawo I Sprawiedliwie. My nie chcemy ZSSR nie chcemy Socjalizmu. W USA nie chcecie też socjalizmu.
  Zapraszam do polemiki , współpracy, rozmowy, będąc SA (USA) zawsze byłem zakochany w naszej Wolności(waszej/naszej).
  Z Przyjemnością porozmawiam : [email protected]

Comments are closed.