Walentynki z mocnym uderzeniem

Vader na amerykańskiej trasie koncertowej

385
Grupa Vader (od lewej): Marek Pająk, Piotr Wiwczarek i Tomasz Halicki / Foto: WIKIPEDIA.ORG

Po prawie trzech latach kultowa polska grupa Vader powróciła do Ameryki Północnej na trasę koncertową, która obejmuje 23 koncerty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nowojorski występ odbędzie się w walentynki i będzie miał miejsce w Polskim Domu Narodowym "Warsaw" na Greenpoincie.

Nieczęsto zdarza się, by trasę koncertową polskiego zespołu w Stanach Zjednoczonych organizował amerykański promotor. Również niewiele jest polskich grup, które mogą wypełnić sale koncertowe amerykańską publicznością. Najczęściej są to wykonawcy grający muzykę klasyczną i operową, a także rock progresywny, heavy metal, trash i death metal. W tym gronie na pewno jest istniejąca już prawie czterech dekad olsztyńska grupa Vader.

Jej obecną trasę po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, która rozpoczęła się 4 lutego, organizuje amerykański oddział globalnej agencji Continental Concerts we współpracy z Massive Music i Nuclear Blast. Obejmuje ona 23 miasta, które zespół odwiedzi do końca tego miesiąca. Nowojorski przystanek Vadera będzie miał miejsce na Greenpoincie, gdzie zespół wystąpi w piątek, 14 lutego. Tak więc zapowiadają się tam walentynki z mocnym uderzeniem, tym bardziej że prócz polskiej legendy death metalu wystąpią trzy suportujące grupy: włoski Hideous Divinity oraz amerykańskie Abysmal Dawn i Vitriol.

Dla Vadera obecna trasa jest wyjątkowa i naznaczona wieloma rocznicami związanymi z jego albumami. W tym roku przypada 25 lat od chwili wydania płyty „De Profundis”, mija 20 lat od pojawienia się krążka „Litany” oraz 15 lat od czasu publikacji „The Art of War”. W związku z tym – jak zapowiadają polscy muzycy – koncert będzie zdominowany utworami na nich zawartymi. Pojawią się także kompozycje z ostatniego albumu „Thy Messenger” oraz premierowe nagrania z płyty, którą wiosną tego roku wyda niemiecka firma Nuclear Blast.

Okazuje się, że muzycy Vadera nie lubią próżnować i cały czas pracują – albo koncertują albo komponują w studiu. Po wydaniu nowej płyty już mają zaplanowaną kolejną trasę tegoroczną trasę, którą nazwali „Anniversary Tour 2020”. Natomiast w roku ubiegłym nagrali dwie płyty, odbyli cztery trasy koncertowe, w ramach których wystąpili w 23 krajach świata. W trzech pojawili się po raz pierwszy: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kirgistanie i Armenii. Poza tym zagrali na 19 festiwalach.

Koncert w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie rozpocznie się o godz. 8 wieczorem, a klub dla publiczności będzie otwarty godzinę wcześniej. Bilety w cenie 25 dol. można kupić na stronie www.ticketweb.com.