Ważne deklaracje prezydenta Trumpa

227
EPA-EFE/IAN LANGSDON

Prezydent Donald Trump zadeklarował gotowość zawarcia porozumienia handlowego z Chinami i otwartość na bezpośrednie rozmowy z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim. Podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu G-7 w Biarritz we Francji, amerykański przywódca opowiedział się też za przywróceniem Rosji do grupy G-7.

Zaledwie kilka dni po tym jak nazwał Xi Jinpinga „wrogiem” Stanów Zjednoczonych, Donald Trump określił chińskiego prezydenta mianem „wielkiego przywódcy”. Prezydent USA poinformował, że obie strony powrócą wkrótce do bezpośrednich negocjacji i obiecał, że podejmie je w dobrej wierze. Pytany o gotowość bezpośrednich rozmów z przywódcami Iranu, Donald Trump odpowiedział, że jest na nie otwarty w „odpowiednich okolicznościach”. 

Prezydent USA po raz kolejny opowiedział się za powrotem Rosji do G-7 i i powrotem do formuły G-8. „Słyszę, że byli bardzo dobrymi członkami G-8. Powrót Rosji byłby dobry dla świata i bardzo pozytywny dla Rosji. Dyskutujemy o tym” – mówił Donald Trump. Amerykański prezydent nie wykluczył zaproszenia Władimira Putina na przyszłoroczny szczyt tej grupy w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie przywódców grupy najbardziej uprzemysłowionych państw miałoby odbyć się na terenie jednej z posiadłości amerykańskiego przywódcy – w ośrodku golfowym Trump National Doral w Miami. Donald Trump powiedział, że ośrodek na Florydzie to idealne miejsce na przeprowadzenie szczytu ze względu na jego powierzchnię oraz bliskość lotniska w Miami. G- 7 to grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym. Ugrupowanie to nie posiada swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Prezydencja w grupie obejmowana jest co roku przez kolejny kraj, który jest odpowiedzialny za organizację spotkań ministerialnych i szczytu, w którym uczestniczą szefowie tych państw.