Wesprzyj „Zwycięski lot 303”

Hołd dla polskich lotników walczących o Anglię

184
Projekt "Zwycięski lot 303" można wesprzeć finansowo na portalu polakpotrafi.pl / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

Po ośmiu dekadach sylwetki polskich pilotów walczących o Wielką Brytanię powrócą na jej wybrzeże. Stanie się to dzięki mobilnej instalacji "Zwycięski lot 303", przedstawiającej część lotników, którzy wsławili się w bitwie o Anglię. Wystawa przygotowywana jest w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą tego słynnego historycznego wydarzenia. Każdy może mieć swój wkład w tę ekspozycję zarówno od strony finansowej, jak i wizualnej.

Projekt „Zwycięski lot 303” składa się dwóch elementów wystawowych, które stanowi instalacja w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz stalowych sylwetek polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię.

Jego inicjatorem jest Fundacja Wstęga Pamięci, a autorem Alexsander Smaga, polski architekt, urodzony i wychowany w Wiedniu. Jest on także twórcą mającego powstać w Krakowie memoriału „Wstęga Pamięci”, upamiętniającego Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, oraz pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku podczas 75. rocznicy operacji D-Day.

„Polscy lotnicy odmówili wzięcia udziału w paradzie zwycięstwa w Londynie w 1946 roku, w akcie solidarności z polskimi żołnierzami, których nie zaproszono. Stąd mój pomysł stworzenia mobilnych instalacji, które przypomną światu o wielkim wkładzie polskich myśliwców w zwycięstwo w bitwie o Anglię” – mówi Alexsander Smaga wyjaśniając ideę projektu „Zwycięski lot 303”, który łączy elementy współczesnej rzeźby ze sztuką instalacji architektonicznej.

Mobilne sylwetki asów myśliwskich – Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha i Josefa Frantiska – zostaną wyeksponowane m.in. na brytyjskim nabrzeżu / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

IDEA PROJEKTU
Wystawa jest przede wszystkim skierowana do Brytyjczyków, w każdej grupie wiekowej. Ma za zadanie przypomnieć szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w walce o wolność nie tylko Anglii, ale całej Europy. A ten był nie do przecenienia, o czym dobitnie świadczą m.in. słowa brytyjskiego dowódcy z czasu wojny.

„Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność” – stwierdził przed laty gen. Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF w czasie bitwy o Anglię.

W podobnym tonie w 1996 roku wypowiedziała się królowa Elżbieta II: „Gdyby Polska nie stanęła po naszej stronie w tamtych dniach (…) płomień wolności mógłby zgasnąć jak świeca na wietrze”.

Wśród upamiętnionych lotników będzie m.in. por. Jadwiga Piłsudska / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

HISTORYCZNA PODRÓŻ PO ANGLII
Instalacja „Zwycięski lot 303” będzie miała charakter czasowy, co wiąże się z tym, że ma się pojawić w kilku symbolicznych miejscach pamięci bitwy o Anglię w 1940 r. Wśród planowanych przystanków tej wystawy są: Londyn, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford oraz miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire.

Przewiduje się także umiejscowienie instalacji na festiwalach polskiej kultury w Wielkiej Brytanii, a także pokazanie równoległej ekspozycji na terenie Polski.

W naszym kraju wystawa powinna się pojawić m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Gdańsku. Inauguracja „Zwycięskiego lotu 303” nastąpi podczas Polish Heritage Days w maju, kiedy to przypada rocznica przybycia polskich lotników do Anglii.

Mapa miast, które odwiedzi wystawa „Zwycięski lot 303” / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

Później wystawa zostanie przemieszczona do wspomnianych wcześniej miast, by we wrześniu zawitać do Muzeum Bitwy o Anglię (The Battle of Britain Bunker) w londyńskim Uxbridge, gdzie nastąpi kulminacyjny przystanek projektu. Odbędzie się to w okresie od maja do października br. Kalendarz uwzględnia najważniejsze historyczne daty i miejsca związane z bitwą o Anglię, a projekt przewiduje uczestnictwo żyjących kombatantów przy odsłonięciu wystawy.

Zaplanowane jest również umieszczenie sylwetek polskich pilotów na nabrzeżu morza, dzięki czemu bohaterskie postaci wkomponują się w angielskie niebo, przez co mają zadziałać na wyobraźnię odbiorców.

Idea projektu i jego dynamiczna forma jest dostosowana do współczesnych widzów. Jedną z jego głównych atrakcji będą stalowe sylwetki słynnych, polskich lotników myśliwskich, które mają stanowić integralną część składową wystawy edukacyjnej.

Mapa historycznych bitew z udziałem polskich dywizjonów / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

Instalacja będzie zawierała m.in. postacie Witolda Urbanowicza i Jana Zumbacha, pilotów Dywizjonu 303, którzy po bitwie o Anglię zostali jego dowódcami, sylwetkę Josefa Frantiska, czechosłowackiego pilota, który służył w Polskich Siłach Powietrznych, a także podobiznę por. Jadwigi Piłsudskiej.

Prócz tego ważną część projektu będzie stanowiła wystawa edukacyjna, zawierająca m.in. mapę i informacje na temat bitwy o Anglię z udziałem wszystkich polskich dywizjonów, a także duże zdjęcie Dywizjonu 303.

Projekt „Zwycięski lot 303” można wesprzeć finansowo na portalu polakpotrafi.pl / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

WSPARCIE FINANSOWE
Projekt wystawy „Zwycięski lot 303” powstaje we współpracy z Polish Air Force Memorial Committee w Londynie oraz jego prezesem Ryszardem Kornickim, synem Franciszka Kornickiego, legendarnego pilota Polskich Sił Lotniczych. Honorowym patronatem objęła go Ambasada RP w Londynie.

Finansowanie instalacji zakłada udział sponsorów oraz zbiórkę crowdfoundingową, w której każdy może wziąć udział i dołożyć swoją cegiełkę.

Organizator przewiduje uhonorowanie każdego wspierającego różnymi nagrodami, jak np.: specjalną edycją przypinki z polską szachownicą z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię, umieszczenie nazwiska w końcowych napisach podczas pokazu filmu archiwalnego wyświetlanego w muzeach czy limitowaną edycją szkiców autorskich.

Każda osoba wspierająca projekt może również wybrać swojego ulubionego bohatera bitwy o Anglię. W tym celu należy skontaktować się z pomysłodawcą projektu. Szczegóły można znaleźć na portalu polakpotrafi.pl, gdzie zorganizowana jest zbiórka pieniędzy. Akcja crowdfoundingowa trwa do 5 kwietnia.

Alexsander Smaga, twórca instalacji „Zwycięski lot 303” na tle samolotu myśliwskiego Spitfire znajdującego się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / Foto: WWW.POLAKPOTRAFI.PL

TWÓRCA „ZWYCIĘSKIEGO LOTU 303”
Alexsander Smaga urodził się i wychował w Wiedniu w rodzinie polskich imigrantów – jego ojciec pochodzi z Nowego Sącza, a matka z Krakowa. Ukończył architekturę na Politechnice Wiedeńskiej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, studiował także w Southern California Institute of Architecture w Los Angeles. Żyje i pracuje w Wiedniu i Krakowie, w miastach, w których od dwóch lat prowadzi swoje pracownie.

Podczas kariery zawodowej pracował nad wieloma projektami w Austrii, Niemczech, Szwajcarii oraz Emiratach Arabskich. W Stanach Zjednoczonych brał udział w konkursie na pomnik Holokaustu w Atlantic City oraz Muzeum Science Fiction w Waszyngtonie, za co otrzymał wyróżnienie finalisty.

Alexander Smaga jest również twórcą odsłoniętego w roku ubiegłym pomnika Polskich Lotników w Normandii oraz pomysłodawcą memoriału „Wstęga Pamięci”, upamiętniającego Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, który na stanąć w Krakowie.