WHO przestrzega przed znoszeniem restrykcji

231
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Krajom, w których zmniejsza się liczba nowych zakażeń koronawirusem, nadal grozi nagły, drugi szczyt zachorowań, jeśli zbyt wcześnie zrezygnują z działań mających na celu powstrzymanie wybuchu choroby – uważają przedstawiciele  Światowej Organizacji Zdrowia. Na liście państw są Stany Zjednoczone. 

Według WHO świat wciąż znajduje się w środku pierwszej fali wybuchu koronawirusa.  Szef organizacji, dr Mike Ryan, powiedział podczas poniedziałkowej odprawy online, że chociaż liczba przypadków spada w wielu krajach, to wciąż rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowej oraz w Afryce. Dodał też, że epidemie często występują falami, co oznacza, że ​​mogą powrócić jeszcze w tym roku w miejsca, w których pierwsza fala ustąpiła. Istnieje również groźba, że ​​wskaźniki infekcji mogą wzrosnąć szybciej, niż to miało miejsce do tej pory, jeśli obostrzenia, mające na celu powstrzymanie pierwszej fali, zostaną zniesione zbyt wcześnie. “Nie da się dokładnie przewidzieć przebiegu pandemii. W każdej chwili liczba chorych może wzrosnąć i to bardzo szybko. Może też być tak, że zacznie to następować jeszcze w czasie, gdy będziemy walczyć z pierwszą falą pandemii. Może nam zabraknąć czasu, by przygotować się na nadejście drugiej fali” – ostrzegł dr Mike Ryan. Dodał, że kraje w Europie i Ameryce Północnej powinny nadal wprowadzać środki w zakresie zdrowia publicznego i społeczne środki nadzoru, aby podążać ścieżką spadkową i nie dopuścić do kolejnego wybuchu pandemii.  

Wiele państw w Europie oraz amerykańskich stanów podjęło w ostatnich tygodniach kroki w celu zniesienia obostrzeń. Choć zahamowały one rozprzestrzenianie się choroby, to spowodowały  poważne szkody dla poszczególnych gospodarek. W Stanach Zjednoczonych znacznie zwiększyła się liczba osób bezrobotnych, a wiele firm jest na skraju upadku. Dlatego też coraz więcej mieszkańców USA protestuje przeciwko restrykcjom i domaga się jak najszybszego powrotu do rzeczywistości gospodarczej sprzed epidemii.