Wicepremier Gliński złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w New Jersey

76
Wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w New Jersey City. Źródło: MKiDN

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który od poniedziałku przebywa z wizytą w USA, w czwartek złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Towarzyszył mu m.in. konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Składanie hołdu przez reprezentantów polskich władz ofiarom zbrodni katyńskiej pod upamiętniającym je pomnikiem w Jersey City, w stanie New Jersey, stało się już tradycją. Walka o zachowanie pomnika w prestiżowym miejscu przy Exchange Place nad rzeką Hudson naprzeciw Manhattanu przyciągała uwagę nie tylko społeczności polonijnej, lecz także wielu rodaków w Polsce.

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na postumencie postać żołnierza przebitego bagnetem. Autorem pomnika jest nieżyjący już polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, który mieszkał w USA.

Z Jersey City Gliński udał się do Nowego Jorku. Program jego czwartkowej wizyty obejmuje wystąpienie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas posiedzenia poświęconego sytuacji na Ukrainie.

Tego samego dnia wieczorem polski wicepremier weźmie udział w obchodach święta Konstytucji 3 maja w polskim konsulacie. Wydarzenie, którego gospodarzem jest konsul Kubicki, jest współorganizowane z konsulami generalnymi Litwy oraz Ukrainy w Nowym Jorku w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/