Wiceprezydent chce odwiedzić Polskę

531
EPA-EFE/RICHARD ELLIS

Amerykańskie media donoszą, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence ma odwiedzić Polskę przed objęciem władzy w Waszyngtonie przez nową administrację. Wizyta ma podkreślić osiągnięcia rządu prezydenta Donalda Trumpa w polityce zagranicznej. Tymczasem szef gabinetu prezydenta Dudy, twierdzi, że wizyta Pence’a w Polsce nie jest planowana. 

6 stycznia amerykański wiceprezydent będzie przewodniczył posiedzeniu obu izb Kongresu, podczas którego ma zostać oficjalnie ogłoszony wynik głosowania Kolegium Elektorów, które wybrało Joe Bidena na prezydenta. Jak informuje telewizja NBC, powołując się na rządowe dokumenty, jeszcze tego samego dnia Mike Pence uda się w podróż, która obejmie Bahrajn, Izrael i Polskę. Wiceprezydent będzie przebywał poza Stanami Zjednoczonymi do 11 stycznia. Według NBC, Mike Pence wykorzysta ją do podkreślenia dokonań administracji Donalda Trumpa w polityce zagranicznej, w tym normalizacji stosunków pomiędzy Izraelem a państwami Zatoki Perskiej. Amerykańscy dziennikarze przypominają też, że nazwisko Mike’a Pence’a pojawia się wśród potencjalnych republikańskich kandydatów w wyborach w 2024 roku. 

Tymczasem szef gabinetu prezydenta Dudy, Krzysztof Szczerski twierdzi, że wizyta Pence’a w Polsce nie jest planowana.  Zwłaszcza że, jak przypomniał, do 17 stycznia ma obowiązywać w naszym kraju kwarantanna narodowa. Jak dodał, w takich okolicznościach nie ma m.in. możliwości zorganizowania wizyty przygotowawczej. Amerykańscy urzędnicy zastrzegali jednak, że harmonogram podróży może ulec zmianie. Byłby to pierwszy zagraniczny wyjazd zastępcy Donalda Trumpa od wybuchu pandemii koronawirusa.