Wiceszef MSZ ws. ustawy anty-447 w Sejmie

177
SEJM.GOV.PL

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zapewniał w Sejmie, że rząd nie prowadził i nie prowadzi negocjacji dotyczących tak zwanego mienia bezdziedzicznego. 

Wiceszef MSZ odpowiadał na pytania posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 odnośnie uchwalonej w ubiegłym roku amerykańską ustawę 447 odnośnie majątków skonfiskowanych w czasie drugiej wojny światowej ofiarom Holokaustu, a także przejętych po wojnie przez władze komunistyczne, która zobowiązuje amerykański Departament Stanu do wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Wiceminister Wawrzyk mówił posłom, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie prowadził negocjacji w tej sprawie. „Temat jest zamknięty, w tej sprawie nie ma pola do negocjacji” – podkreślał. Dodał, że w Polsce są odpowiednie przepisy prawne, w których rząd będzie się poruszał.

Piotr Wawrzyk podkreślił, że adresatem ustawy 447 nie są środowiska pozarządowe, a amerykański rząd i sekretarz stanu. „Dla nas miarodajne jest stanowisko rządu Stanów Zjednoczonych, potwierdzone niedawnymi oświadczeniami Departamentu Stanu i pani ambasador” – mówił. Dodał, że ustawa 447 nie ma zastosowania do Polski.

Piotr Wawrzyk odniósł się do kwestii zdjęcia z porządku obrad projektu ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego autorstwa posłów Kukiz’15. Powiedział, że stanowiska rządu do projektu nie ma, ale jako prawnik ocenia go negatywnie. Wyjaśnił, że projekt różnicuje obywateli w dostępie do wymiaru sprawiedliwości.