Wielka Marszałek – Heidi Jadwiga Kopala

730
Foto: Wojtek Maślanka

Heidi Jadwiga Kopala odebrała w czwartek insygnia Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2020. Jako przedstawicielka stanu New Jersey poprowadzi paradę 4 października na Piątej Alei.

“Życie jest pełne niespodzianek. Z Paradą Pułaskiego związana jestem od prawie 30 lat, ale przez cały ten czas, przez myśl mi nawet nie przeszło, że mogę dostąpić tego wielkiego zaszczytu i wyróżnienia. To nieopisany zaszczyt i radość móc stanąć przed Państwem jako Główny Marszałek Parady Pułaskiego, w roku 2020” – powiedziała Jadwiga Kopala odbierając szarfę marszałkowską podczas uroczystości, która tradycyjnie odbyła się w gościnnych salach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. 

“Jest mi niezmiernie miło powitać Panią Jadwigę Kopalę, która działa z poświęceniem na rzecz Polonii. Bardzo się cieszę, że ta wyjątkowa rola przypadła w tym roku kobiecie” – powiedział gospodarz wieczoru konsul RP Kamil Henne. Przed Jadwigą Kopalą jedenaście pań dostąpiło zaszczytu prowadzenia Parady Pułaskiego, w tym m.in. dr Krystyna Szczęch, Krystyna Wiśniewski, Regina Kujawa-Kowal czy Katherine Greene, która w 1971 r. Była pierwszą kobietą, wybraną na to stanowisko.

“Rok 2020 jest dedykowany świętemu Janowi Pawłowi II. Chcę aby tegoroczna Parada Pułaskiego upamiętniała umiłowanego przez nas Wielkiego Polaka. Wypływa to z mojego zaangażowania w życie Kościoła, nie tylko przez moją pracę zawodową, ale również przez lata pracy społecznej na rzecz Kościoła. Oddanie hołdu św. Janowi Pawłowi II idzie też w parze z wartościami, na których opiera się Parada Pułaskiego. Nie bez przyczyny duża część kontyngentów maszerujących co roku Piątą Aleją wywodzi się, albo związana jest z polskimi parafiami w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut” – mówiła Wielka Marszałek Parady Pułaskiego, dodając, że chciałaby aby do reprezentacji środowiska politycznego i biznesowego w Paradzie licznie wzięli udział przedstawiciele stanu duchownego i wspólnoty religijnej. “Wierzę, że pogłębi to jedność z Kościołem oraz naszą wiarę. W czasach, kiedy Kościół doświadcza kryzysów, potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek” – dodała.

Jadwiga Kopala z Wielkimi Marszałkami Parady Pułaskiego z poprzednich lat oraz z konsulami: Kamilem Henne i Mateuszem Gmurą

Polonia nie mogła sobie wymarzyć Wielkiego Marszałka bardziej oddanego Paradzie Pułaskiego niż Heidi Kopala. Z Paradą Pułaskiego związana jest prawie od początku swej amerykańskiej drogi. Najpierw działała w lokalnych komitetach w Irvington i Linden, NJ, potem weszła do Głównego Komitetu Parady Pułaskiego. Pełniła tam funkcję zastępcy prezesa i z ramienia komitetu m.in. zajmowała się organizacją prezentacji Miss i Marszałków, a potem przez lata organizowała doroczny Bankiet Parady Pułaskiego w Marriott Marquis na Manhattanie. Jadwiga Kopala przez cały rok wspiera działania komitetu pomagając przy finansach oraz wszystkim co potrzebuje jej organizatorskiej ręki.

To też jedna z osób najbardziej zaangażowanych na rzecz Polonii. Od lat udziela się w Kościele oraz organizacji Festiwalu Dziedzictwa Polskiego. Od ponad dwóch lat pełni funkcję prezesa Polish American Heritage League, organizacji przewodniczącej temu festiwalowi. Niedawno włączyła się też w Heritage Festival Ball – doroczną uroczystość, podczas której wyróżniani są przedstawiciele lub liderzy grup etnicznych zamieszkałych w New Jersey. Na pytanie jak udaje jej się tyle robić na rzecz Polonii i Kościoła zawsze mówi, że to dzięki pomocy Bożej i wsparciu rodziny: męża Stasia oraz dwóch synów, synowych oraz trójki wnucząt.

Jadwiga Kopala z rodziną

To osoba zarażająca uśmiechem i tryskająca energią. “Można na niej polegać, ciężko pracuje, dąży do celu, jest oddana temu co robi, i niezwykle życzliwa. Mogłabym długo wyliczać jej cechy” – powiedziała Nancy Lystash-Gerbery z Archidiecezji Newark, szefowa Heidi Jadwigi Kopali. “To wspaniała kobieta, powszechnie szanowana i lubiana. Przy czym nie wiele osób zna cichą stronę Heidi, która odwiedza ludzi w szpitalu, ugotuje posiłek dla kogoś, kto zachorował i dba, żeby Matka Boska w naszej kaplicy zawsze miała świeże kwiaty. Robi to z własnej inicjatywy, nie proszona przez nikogo” – mówiła Lystash-Gerbery. Miłe słowa o Jadwidze Kopali padały zresztą przez całą uroczystość sashingu. 

“Chciałbym w imieniu nas wszystkich zadeklarować, że będziemy Ci pomagać i wspierać. Będziemy z Tobą, zrobimy wszystko co w naszej mocy, alby ta Parada i towarzyszący jej bankiet były nadzwyczajne. Mam nadzieję, że w ten sposób chociaż troszeczkę spłacimy dług jaki mamy wobec Ciebie, za Twoją pracę na rzecz Parady Pułaskiego na rzecz Polonii i na rzecz nas wszystkich. Wydaje mi się, że nie wiele osób zasłużyło i zapracowało na ten zaszczyt tak jak Ty” – powiedział Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, który przekazał Jadzi Kopali szarfę marszałkowską.

Uroczystość sashingu uświetnił występ sióstr misjonarek benedyktynek z Huntington, NY, Matthew Kotowskiego, który zaśpiewał hymny, Roberta Argasińskiego, który m.in. zagrał walca swojej kompozycji oraz Marceliny Domaracki z Linden, NJ. Modlitwy podczas uroczystości poprowadzili biskup pomocniczy archidiecezji brooklyńskiej Witold Mroziewski oraz biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki. W uroczystości wzięli udział przestawiciele różnych organizacji polonijnych, siostry zakonne oraz księża z kilkunastu parafii.

***

“Parada Pułaskiego od 1937 r. integruje Polonię i pokazuje, że jesteśmy siłą i z roku na rok jest nas coraz więcej” – podkreślił konsul Henne. To jedna z największych i najstarszych parad etnicznych organizowanych w Nowym Jorku i jedyna poświęcona bohaterowi obojga narodów, generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu. 

“W niedzielę, 4 października tysiące osób weźmie udział w 83. Paradzie Pułaskiego. To będą Amerykanie polskiego pochodzenia, ale też przedstawiciele innych grup etnicznych Stanów Zjednoczonych. Paradą Pułaskiego kontynuujemy pamięć o polskim patriocie, który przybył na amerykańską ziemię by pomóc naszym amerykańskim przodkom w walce o wolność” – mówił przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego Richard Zawisny, przypominając historię Ojca Kawalerii Amerykańskiej i bohatera obojga narodów, oraz zapraszając Polonię na 83 Paradę Pułaskiego. 

W tym roku podczas parady upamiętniać będziemy, oprócz zasług gen. Pułaskiego oraz dziedzictwa Jana Pawła II, również setną rocznicę Cudu nad Wisłą, bohaterskiej walki Polaków w bitwie o Warszawę w 1920 r.

Zdjęcia: Wojtek Maślanka/Nowy Dziennik