Wielki Bal Marszałkowski 2019

1008
Darek Barcikowski (w środku) jest pierwszym Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego reprezentującym stan Connecticut / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prezentacje Miss Polonii oraz marszałków poszczególnych kontyngentów, a przede wszystkim głównego przywódcy tegorocznej Parady Pułaskiego Dariusza Barcikowskiego były główną atrakcją Balu Marszałkowskiego, który tradycyjnie odbył się w hotelu Marriott Marquis na Manhattanie.

Wydanie specjalne „Nowego Dziennika” na Paradę Pułaskiego 2019 było współfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Nieco wcześniej niż zazwyczaj, bo w sobotę, 14 września, a więc na trzy tygodnie przed wielką manifestacją Polonii na Piątej Alei, odbył się bankiet na cześć Wielkiego Marszałka oraz reprezentacji poszczególnych kontyngentów, biorących udział w Paradzie Pułaskiego.

W tym roku na jej czele stanie znany młody działacz i biznesmen z New Britain, CT, Dariusz Barcikowski, honorowy konsul RP z Connecticut. Dla tego stanu będzie to wyjątkowa parada, bowiem po raz pierwszy w jej 82-letniej historii poprowadzi ją Wielki Marszałek będący jego mieszkańcem. Dlatego też od kilku tygodni Polonia w Connecticut żyje już październikową, biało-czerwoną manifestacją na Piątej Alei. Było to także widać podczas Balu Marszałkowskiego, na którym licznie stawili się jego reprezentanci.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski z całą reprezentacją Miss Polonii i marszałków poszczególnych kontyngentów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Wieczór ten oceniam bardzo dobrze i jestem z niego niesamowicie zadowolony. Słyszałem także wiele pozytywnych opinii zarówno od osób, które są stałymi gośćmi balu, jak i tych, które miały okazję wziąć w nim udział po raz pierwszy. Każdy chwalił atmosferę oraz połączenie części ceremonialnej z galową. Ludzie mieli okazję się wytańczyć i wybawić, ale również docenić pracę poszczególnych kontyngentów i skalę instytucji, jaką jest Parada Pułaskiego” – stwierdził Dariusz Barcikowski po zakończeniu imprezy marszałkowskiej, będącej dla niego pierwszym publicznym sprawdzianem organizacyjnym związanym z Paradą Pułaskiego.

Wielki Marszałek 2019 przy okazji złożył podziękowania dla Jadwigi Kopali, która jako główny koordynator bankietu włożyła najwięcej pracy w jego przygotowanie i organizację.

Nieodzowną częścią Balu Marszałkowskiego jest tradycyjny polonez / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Wydaje mi się, że każdy, kto był na tegorocznym Balu Marszałkowskim, jest z niego bardzo zadowolony. Tak więc pierwszy publiczny sprawdzian Wielkiego Marszałka, jakim był sobotni bankiet wypadł bardzo dobrze. Dziękuje bardzo wszystkim, którzy byli zaangażowani w to wydarzenie. Szczególne słowa uznania należą się Jadzi Kopali” – dodał Barcikowski.

Na balu w hotelu Marriott Marquis bawiło się ponad 550 osób. Uświetnił go występ grupy folklorystycznej Polanie z Bridgeport, CT, który nie tylko zaprezentował kilka tańców staropolskich, ale również poprowadził poloneza. Natomiast do tańca tradycyjnie grał zespół Zambrowiacy.

Część oficjalną bankietu prowadziła nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Słabisz wraz Peterem Eaglerem, wiceprezesem Głównego Komitetu Parady Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Bankiet prowadzony przez naszą redakcyjną koleżankę Aleksandrę Słabisz i Petera Eaglera, wiceprezesa Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, rozpoczął się od hymnów narodowych, które odśpiewała mezzosopranistka Karolina Wojteczko, solistka grupy folklorystycznej Polanie. Na zakończenie części oficjalnej zaśpiewała także pieśń “Boże coś Polskę” oraz “God Bless America”.

Inwokację wygłosił ks. Tomasz Przybył, z parafii św. Imienia Jezus ze Stamford, CT, a modlitwę końcową ks. Janusz Dymek, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza z Brooklynu. Wśród osób przemawiających byli m.in.: Jadwiga Kopala, przewodnicząca bankietu, Richard Zawisny, przewodniczący Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, konsul generalny Maciej Golubiewski oraz Thomas Duch, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018, który podziękował wszystkim za liczny udział w ubiegłorocznej manifestacji Polonii na Piątej Alei oraz życzył wielu sukcesów swojemu następcy.

Jadwiga Kopala, główna koordynatorka Balu Marszałkowskiego, podziękowała wszystkim za liczne przybycie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Najdłuższe wystąpienie miał tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. Zapewniał o odpowiednim przygotowaniu wszystkich kontyngentów do tegorocznej parady. Wspominał o imprezach towarzyszących, z których dochód przeznaczony był na pokrycie kosztów organizacji październikowego święta Polonii. Podziękował także wszystkim sponsorom, a zwłaszcza nowym firmom, organizacjom i korporacjom, które wsparły budżet parady. Wśród nich znalazły się m.in.: Polonia Business Association z New Britain, Polish National Credit Union z Massachusetts, Polish Roman Catholic Union of America, kancelaria prawnicza Block O’Toole & Murphy oraz lady Blanka Rosenstiel.

“Ponoć książka pamiątkowa z okazji tegorocznej parady pobiła wszelkie rekordy – jest najgrubsza i najbardziej dochodowa w historii. Podejrzewam, że dlatego, iż jej Wielkim Marszałkiem jest w tym roku osoba, która na co dzień sprzedaje reklamy” – mówił z dumą Barcikowski.

Chwalił także pracę, poświęcenie i wielki patriotyzm osób zaangażowanych w przygotowania poszczególnych kontyngentów, jak również pracujących w ramach Głównego Komitetu Parady Pułaskiego.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski z rodzicami Joanną i Tadeuszem Barcikowskimi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Skala przygotowań do tej wyjątkowej, pierwszej niedzieli października przerosła moją wyobraźnię i chylę dziś czoło przed wami wszystkimi, za waszą ciężką pracę, za zaangażowanie i oddanie” – podkreślał Wielki Marszałek 2019 dodając, że był bardzo mile zaskoczony postawą najmłodszych uczestników przygotowań i parady, Miss Polonii, i junior Miss Polonii, które podczas lokalnych uroczystości marszałkowskich pięknie mówiły po polsku, opowiadały o swoich zainteresowaniach, pasjach, harcerstwie i nauce w polonijnych szkołach. Wspominał, że dzięki temu przypominały mu się jego dziecięco-młodzieńcze lata, które przeżył w podobny sposób.

Uroczystość swoim występem uatrakcyjnił zespół folklorystyczny Polanie z Bridgeport, CT / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Dzięki tym najmłodszym uczestnikom naszej parady uświadomiłem sobie przez ostatnich osiem miesięcy, że przyszłość Polonii na ziemi amerykańskiej jest w dobrych rękach” – zapewniał Dariusz Barcikowski.

Wspominał również o wielkim zainteresowaniu i zaangażowaniu mieszkańców Connecticut w tegoroczną październikową manifestację Polonii na Manhattanie. Dziękował za to, że Główny Komitet Parady Pułaskiego uczynił piękny gest dając im po raz pierwszy w historii stanąć na jej czele. Wspominał również o prezydenckiej wizycie w New Britain, CT, oraz o serii koncertów Natalii Kukulskiej, która jest gościem specjalnym tegorocznej Parady Pułaskiego. Na zakończenie zachęcił wszystkich do licznego udziału w jej występach oraz w biało-czerwonym marszu Piątą Aleją.

Podczas bankietu zaprezentowano Główny Komitet Parady Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczna Parada Pułaskiego odbędzie się 6 października, a jej główne hasło to: “Uhonorowanie Paderewskiego, premiera, męża stanu, kompozytora i muzyka w setną rocznicę nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych”.

Ma to być hołd dla ich inicjatora Ignacego Jana Paderewskiego. Jednak uczestnicy i kontyngenty parady na pewno będą wspominać także inne znamienne rocznice, o czym zapewniał ks. Janusz Dymek, podczas swojego wystąpienia przy okazji modlitwy zamykającej oficjalną część Balu Marszałkowskiego: “Pamiętamy o ważnych wydarzeniach: o 80. rocznicy inwazji na Polskę faszystowskich Niemiec i Związku Sowieckiego, bitwie o Monte Cassino, powstaniu warszawskim, 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, o początku Solidarności i 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów po zakończeniu komunizmu w Polsce oraz o staraniach Ignacego Jana Paderewskiego, premiera, męża stanu, kompozytora i muzyka w setną rocznicę polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych”.

Do zobaczenia w niedzielę, 6 października, na Piątej Alei! / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK